Pierwsza taka operacja. Do zabiegu wykorzystano Apple Vision Pro

Zabieg, który miał na celu wyleczenie kręgosłupa operowanego pacjenta został wykonany w prywatnym szpitalu, a jako wsparcie eksperci wykorzystali gogle Apple Vision Pro. To pierwsza taka operacja w Wielkiej Brytanii. Rezultaty są pozytywne, personel zdradził szczegóły na temat posłużenia się podczas operacji kręgosłupa urządzeniem od giganta z Cupertino.

Apple Vision Pro użyto do wsparcia pracy personelu szpitala podczas operacji kręgosłupa.
Apple Vision Pro użyto do wsparcia pracy personelu szpitala podczas operacji kręgosłupa.123RF/PICSEL

Szpital Cromwell stał się pierwszym szpitalem w Wielkiej Brytanii, który wykorzystał Apple Vision Pro jako narzędzie wspierające działania ekspertów podczas operacji. Urządzenie zostało wprowadzone do szpitala przez eXeX, lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji i obliczeń przestrzennych, wspierających pracę lekarzy.

Nie tylko ludzie chodzący w goglach po ulicy. Apple Vision Pro wykorzystane podczas operacji

Choć wielu osobom gogle Apple Vision Pro mogą kojarzyć się głównie z zabawą, albo z obiegającymi internet zdjęciami i nagraniami z dziwnie wyglądającymi ludźmi, którzy w goglach spędzają czas w kawiarniach i chodzą po ulicy, to okazuj się, że sprzęt wzbudził zainteresowanie także w innych dziedzinach niż rozrywka.

Apple Vision Pro korzysta z technologii rozszerzonej rzeczywistości - elementy cyfrowe nakładają się na widok otoczenia. Użytkownik doświadcza zmodyfikowanej, wielowymiarowej przestrzeni, a to może się sprawdzić w wielu dziedzinach, nie tylko związanych z rekreacją. Urządzeniem z tego względu zainteresowały się m.in. firmy działające w branży medycznej. Tym sposobem Apple Vision Pro trafiły na przykład do szpitala w Wielkiej Brytanii, gdzie zostały wykorzystane podczas przeprowadzania operacji kręgosłupa.

Gogle Apple w szpitalu. Operacja kręgosłupa w mieszanej rzeczywistości

Dwóch chirurgów z grupy Complex Spine, którzy działają w szpitalu Cromwell, oraz pozostały personel obecny przy operacji, z powodzeniem wykorzystał tę technologię do przeprowadzenia dwóch mikrochirurgicznych zabiegów kręgosłupa. Placówka po pierwszych doświadczeniach z urządzeniem od giganta z Cupertino powiedziała, że to początek nowego rozdziału w działalności szpitala. Przekazano, że współpraca z eXeX przy korzystaniu z Apple Vision Pro ogromnie zmieniła sposób, w jaki placówka zapewniać będzie opiekę pacjentom.

- Oprogramowanie jest bezproblemowe i poprawiło wydajność w zespole Complex Spine. To prawdziwy zaszczyt być pierwszym zespołem w Wielkiej Brytanii i Europie, który korzysta z tego oprogramowania podczas operacji i z niecierpliwością czekam na rozwój tej technologii i jej wpływ na szpitale w Wielkiej Brytanii - powiedział Syed Aftab, jeden z chirurgów prowadzących wspomnianą operację.

Apple Vision Pro w medycynie. Oprogramowanie do wspierania leczenia

Sprzęt Apple Vision Pro był już używany w kilku placówkach do przeprowadzania szkoleń medycznych. Natomiast podczas zabiegu w Wielkiej Brytanii z urządzenia korzystała pielęgniarka.

- Oprogramowanie eXeX zapewnia pielęgniarkom i technikom holograficzny i bezdotykowy dostęp do konfiguracji chirurgicznej i przewodników proceduralnych w sterylnym polu sali operacyjnej. Dzięki tej technologii mogą uzyskać dostęp do danych i wizualizacji, które wcześniej były niedostępne. Od momentu wprowadzenia do szpitala Cromwell, system ten był w stanie znacznie zwiększyć wydajność przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, dzięki dokładności sprzętu i przepływu pracy, co poprawia wyniki leczenia pacjentów - przekazał szpital.

Placówka poinformowała także, że eXeX to nie jedyne oprogramowanie na gogle Apple, które będzie wykorzystywane przy pracy przez lekarzy. W zeszłym miesiącu firma Cedars-Sinai ogłosiła uruchomienie kolejnego narzędzia. Xaia - to oparty na sztucznej inteligencji towarzysz psychoterapii, który pomaga osobom z lękami, uzależnieniami, depresją i leczeniem bólu.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas