W Chinach odnaleziono smoka sprzed kilku tysięcy lat

W regionie Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach archeolodzy odkopali tajemniczą rzeźbę smoka, która została wykonana z muszli małży. Artefakt może mieć nawet kilka tysięcy lat.

Jak donosi chiński portal Global Times w mieście Chifeng na stanowisku archeologicznym Caitaopo w Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach, archeolodzy odkopali tajemniczą rzeźbę smoka. Znalezisko wiązane jest z kulturą Hogshan. 

Kultura ta znana jest archeologom z rzeźb jadeitowych smoków-świń oraz embrionów smoków. Smoki-świnie (zhūlóng) są zoomorficznymi formami, gdzie głowa stworzenia jest podobna do głowy świni, a ciało ma wydłużony kształt przybierający układ podobny do płodu. Smok nie posiada także kończyn.

Część chińskich naukowców uważa, że kultura Hogshan odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu wczesnej chińskiej cywilizacji.

Reklama

Tajemniczy smok z Chin

Odnaleziony smok powstał z muszli małż i ma 20 cm długości. Muszle ułożone zostały w specjalny sposób i tworzą głowę, ciało i ogon mitycznego stworzenia. Naukowcy uważają, że "muszlowy smok" poprzedza późniejsze jadeitowe smoki, które były ułożone w literę C.

Jednocześnie smok z muszli znacznie różni się od swoich "krewnych" z jadeitu, przede wszystkim pod względem technik rzeźbienia i stylu. Nowoodkryta rzeźba jest znacznie bardziej realistyczna i jest też bardziej delikatna. Ponadto ogon, zęby i inne części mitycznego zwierzęcia są bardziej subtelne. Ponadto "muszlowy smok" nie jest "klasycznie" ułożony w literę C, lecz przyjmuje wydłużony kształt.

Archeolodzy uważają, że odnajdywane do tej pory jadeitowe smoki, były umieszczane w szczególnych rytualnych budowlach lub na obszarze ceremonialnym. Jednakże smok z muszli mógł służyć jako wyznacznik duchowego świata dla ludzi żyjących w osadach o niższej randzie.

Ponadto w trakcie prac archeologicznych odkryto wiele przedmiotów i ceramikę, które są typowe dla kultury Hongshan.

Kultura Hongshan i jadeitowe smoki

Kultura Hongshan była jedną z kultur neolitu, która rozwijała się między 4 700 a 2 900 r. p.n.e. w dorzeczu rzeki West Liao. Stanowiska tej kultury były odnajdywane w północno-wschodnich Chinach, w pasie rozciągającym się od Mongolii Wewnętrznej do Liaoning.

Nazwa pochodzi od stanowiska w dystrykcie Hongshan, które zostało odkryte przez japońskiego archeologa Toriiego Ryuzo w 1908 roku. Neolityczna społeczność uprawiała przede wszystkim proso. Analizy izotopowe ujawniły, że stanowiło ono nawet 70 proc. ludzkiej diety we wczesnej kulturze Hongshan i 80 proc. w późnej kulturze Hongshan.

Jak już wcześniej wspomniano, społeczeństwo to znane było z tworzenia rzeźb jadeitowych smoków. Jednakże ówcześni ludzie tworzyli również gliniane figury, które były trzy razy wyższe od człowieka. Tego typu monumenty odnaleziono w Niuheliang w starożytnej "Świątyni Bogini". Badacze uważają, że figury przedstawiają nieznanych dotychczas bogów. W środku budowli odnaleziono także liczne rzeźby smoków i żółwi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | Chiny | smok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy