W Irlandii znaleziono egzotyczny owoc sprzed 2 tysięcy lat

Nieopodal Dublina archeolodzy odkryli fragment zwęglonej figi sprzed 2 tys. lat. Jest to najstarszy dowód obecności egzotycznych owoców na irlandzkiej ziemi, który pokazuje, jak rozległa była sieć handlowa Imperium Rzymskiego i jak bardzo rzymski styl życia oddziaływał na okoliczne regiony.

Nieopodal Dublina odnaleziono zaskakująco dobrze zachowany egzotyczny owoc sprzed 2 tys. lat
Nieopodal Dublina odnaleziono zaskakująco dobrze zachowany egzotyczny owoc sprzed 2 tys. latUniversity College Dublinmateriały prasowe

Fragment starożytnej figi został znaleziony podczas wykopalisk w Drumanagh, jednym z głównych punktów handlowych na wybrzeżu Irlandii. Dzięki temu odkryciu naukowcy potwierdzili, że starożytna Irlandia utrzymywała regularne kontakty handlowe z Rzymem.

W czasach swojej świetności Imperium Rzymskie rozciągało się na większość Europy, części Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Rzymianie stworzyli rozległą sieć handlową, która obejmowała między innymi zioła, przyprawy, orzechy i oliwę oraz owoce, wśród których popularne były winogrona, daktyle czy figi. Archeolodzy podejrzewają, że figi trafiały do Irlandii z południowej Europy, pokonując po drodze setki kilometrów.

Owoc sprzed 2 tys. lat

Fragment figi przetrwał przez 2 tys. lat dzięki jego zwęgleniu. Archeolodzy z University College Dublin wskazują, że jest to najstarszy dowód na obecność egzotycznych owoców na irlandzkiej ziemi. Wcześniejsze znaleziska ograniczały się do nasion fig z XIII wieku, odkrytych w Dublinie i Cork, ale nigdy nie odnaleziono całego owocu – aż do teraz.

“Figa z Drumanagh nie ma sobie równych w Irlandii i jest zdecydowanie najstarszym egzemplarzem egzotycznego owocu znalezionym na wyspie” - podkreśla prof. Meriel McClatchie z University College Dublin.

Rzymski styl życia na irlandzkiej ziemi

Drumanagh, położone około 10 kilometrów na północ od Dublina, to miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym. Odkryto tam między innymi fortyfikacje ziemne, składające się z trzech wałów i rowów, które chroniły obszar o powierzchni ponad 18 hektarów.

Podczas wykopalisk, kierowanych przez archeolożkę Christine Baker, odkryto natomiast liczne artefakty z obszaru Rzymu, Hiszpanii, Galii i Brytanii. Znaleziska obejmują metalowe i ceramiczne przedmioty, a także lokalne wyroby rzemieślnicze.

Najbardziej fascynuje jednak obraz codziennego życia mieszkańców starożytnego Drumanagh. Spożywali oni chleb z rzadkiego w Irlandii orkiszu, oliwę z oliwek i figi, popijając przy tym napoje ze szklanych naczyń i ceramicznych kubków. Stroili się w broszki i szklane koraliki, czerpiąc inspirację z rzymskiego stylu życia.

Najprawdopodobniej styl czerpali przede wszystkim z rzymskiej Brytanii, gdyż znaleziska archeologiczne sugerują ścisłe związki Drumanagh z miastem Chester założonym przez Rzymian w latach 70. I wieku naszej ery.

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas