W Irlandii znaleziono egzotyczny owoc sprzed 2 tysięcy lat
Nieopodal Dublina archeolodzy odkryli fragment zwęglonej figi sprzed 2 tys. lat. Jest to najstarszy dowód obecności egzotycznych owoców na irlandzkiej ziemi, który pokazuje, jak rozległa była sieć handlowa Imperium Rzymskiego i jak bardzo rzymski styl życia oddziaływał na okoliczne regiony.
Fragment starożytnej figi został znaleziony podczas wykopalisk w Drumanagh, jednym z głównych punktów handlowych na wybrzeżu Irlandii. Dzięki temu odkryciu naukowcy potwierdzili, że starożytna Irlandia utrzymywała regularne kontakty handlowe z Rzymem.
W czasach swojej świetności Imperium Rzymskie rozciągało się na większość Europy, części Azji Zachodniej i Afryki Północnej. Rzymianie stworzyli rozległą sieć handlową, która obejmowała między innymi zioła, przyprawy, orzechy i oliwę oraz owoce, wśród których popularne były winogrona, daktyle czy figi. Archeolodzy podejrzewają, że figi trafiały do Irlandii z południowej Europy, pokonując po drodze setki kilometrów.
Owoc sprzed 2 tys. lat
Fragment figi przetrwał przez 2 tys. lat dzięki jego zwęgleniu. Archeolodzy z University College Dublin wskazują, że jest to najstarszy dowód na obecność egzotycznych owoców na irlandzkiej ziemi. Wcześniejsze znaleziska ograniczały się do nasion fig z XIII wieku, odkrytych w Dublinie i Cork, ale nigdy nie odnaleziono całego owocu – aż do teraz.
“Figa z Drumanagh nie ma sobie równych w Irlandii i jest zdecydowanie najstarszym egzemplarzem egzotycznego owocu znalezionym na wyspie” - podkreśla prof. Meriel McClatchie z University College Dublin.
Rzymski styl życia na irlandzkiej ziemi
Drumanagh, położone około 10 kilometrów na północ od Dublina, to miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym. Odkryto tam między innymi fortyfikacje ziemne, składające się z trzech wałów i rowów, które chroniły obszar o powierzchni ponad 18 hektarów.
Podczas wykopalisk, kierowanych przez archeolożkę Christine Baker, odkryto natomiast liczne artefakty z obszaru Rzymu, Hiszpanii, Galii i Brytanii. Znaleziska obejmują metalowe i ceramiczne przedmioty, a także lokalne wyroby rzemieślnicze.
Najbardziej fascynuje jednak obraz codziennego życia mieszkańców starożytnego Drumanagh. Spożywali oni chleb z rzadkiego w Irlandii orkiszu, oliwę z oliwek i figi, popijając przy tym napoje ze szklanych naczyń i ceramicznych kubków. Stroili się w broszki i szklane koraliki, czerpiąc inspirację z rzymskiego stylu życia.
Najprawdopodobniej styl czerpali przede wszystkim z rzymskiej Brytanii, gdyż znaleziska archeologiczne sugerują ścisłe związki Drumanagh z miastem Chester założonym przez Rzymian w latach 70. I wieku naszej ery.