W Oslo odkryto grób wikinga, pochowanego z niezwykłymi skarbami

Norwescy archeolodzy odkryli niezwykły grób podczas prac niedaleko miejskiego stawu Holmendammen w Oslo. Znaleźli w nim szczątki wikinga, którego pochowano z jego bogatymi skarbami. Największym z nich była tarcza wojownika i jego charakterystyczna broszka celtycka.

Nowe odkrycie w Oslo to wyjątkowy skarb ery wikingów
Nowe odkrycie w Oslo to wyjątkowy skarb ery wikingów123RF/PICSEL
Nowe odkrycie w Oslo to wyjątkowy skarb ery wikingów123RF/PICSEL

Archeolodzy po raz pierwszy natknęli się na grób podczas prac archeologicznych jesienią, na niewielkim wzgórzu nieopodal stawu Holmendammen. Już wcześniej podejrzewano, że w jego okolicy mogą być zakopane skarby przeszłości. Naukowcy chcieli je uratować przed zbliżającymi się pracami budowlanymi w regionie. Ich znalezisko jest jednym z najbardziej fascynujących przykładów reliktów z czasów wikingów.

Skarby z czasów wikingów

Bogaty grób zawierał skremowane szczątki, pochowane m.in. sierpem, dwoma nożami czy naczyniami ze steatytu. Ciekawym znaleziskiem jest dobrze zachowana środkowa część tarczy tzw. umbo. Ten atrybut wojownika wskazuje, że w grobie pochowano wikinga.

Umbo znalezione w grobie przez norweskich archeologów. Te elementy drewnianych tarcz są często ich jedyną pozostałościąBiuro Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym Gminy Oslodomena publiczna

Uwagę archeologów zwróciła także celtycka broszka, która najprawdopodobniej służyła do przyczepiania futrzanego płaszcza. Dzięki niej udało się wstępnie ustalić w jakim okresie wiking mógł zostać pochowany.

Na razie grób został datowany na podstawie zawartych w nim artefaktów. Ten typ broszki zaczął pojawiać się w około 850 roku n.e. i stał się powszechny po wieku 10 -
główna archeolog prac niedaleko Holmendammen, Marianne Bugge Kræmer, w rozmowie dla sciencenorway.no

Skarby i szczątki przetransportowano do Muzeum Historycznego Uniwersytetu w Oslo, gdzie zostaną uważnie zbadane. Archeolodzy spróbują ustalić, czy ze skremowanych szczątków można wydobyć DNA. Jego analiza pozwoliłaby na poznanie dokładniejszych informacji o pochowanym wojowniku.

W tej chwili obiekty znajdują się w naszym laboratorium konserwatorskim i czekamy, aż będą gotowe, zanim będziemy mogli powiedzieć coś więcej o tych obiektach. Nie znaleźliśmy żadnych pozostałości niespalonych kości, więc nie możemy wyodrębnić DNA z tego, co znaleźliśmy
profesor w Muzeum Historycznym Uniwersytetu w Oslo, Zanette Tsigaridas Glørstad, w rozmowie dla sciencenorway.no

Nowoodkryty grób wikinga może zmienić znaną historię Oslo

Wstępne założenia dotyczące znaleziska już mogą zmienić postrzeganie historii Oslo. Według skandynawskich sag miasto założył w 1049 Harald Hardrad. Niemniej w ostatnich latach znaleziono w jego regionie chrześcijańskie pochówki datowane na okres przed 1000 roku. Grób wikinga niedaleko Holmendammen może być kolejnym dowodem o jeszcze starszej historii Oslo.

Stracił obie ręce w wypadku. Pobił rekord Guinnessa autem wyścigowym INTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas