W toskańskiej jaskini odnaleziono zaginione fragmenty złotego drzewa

Jak podają eksperci w jednej z toskańskich jaskiń odkryto fragmenty słynnego złotego relikwiarza Lucignano, który ma formę 2,7-metrowego drzewa. Co odnaleziono pod ziemią?

Portal Heritagedaily podaje, że Złote Drzewo Lucignano jest jednym z najwspanialszych arcydzieł włoskiego złotnictwa. Niezwykły relikwiarz przyjmuje formę drzewa — ma wysokość aż 2,7 m, a szerokość korony to około 1 m. 

Eksperci twierdzą, że relikwiarz posiada "morfologiczny trójpodział" i dzieli się na korzenie, pień i gałęzie z liśćmi, co jest metaforą życia Chrystusa: jego narodzin, męki i chwały. Z pnia wyrasta dwanaście gałęzi, które zakończone są krucyfiksami, kryształami, miniaturami świętych namalowanych na pergaminie oraz koralem, który ma symbolizować krew Jezusa.

Reklama

Prace nad relikwiarzem trwały ponad 120 lat, rozpoczęły się w 1350 roku, a zakończyły się w 1471 r. Dzieło zostało dokończone przez sieneńskiego złotnika Gabriello d’Antonio.

Kradzież i zniszczenie złotego drzewa

W 1914 roku doszło do kradzieży wyjątkowego złotego drzewa. Złodzieje rozbili je na kawałki, co miało służyć szybszemu spieniężeniu mniejszych fragmentów na czarnym rynku. Ocalał tylko pień oraz pojedyncze gałęzie.

Fragmenty relikwiarza odnaleziono w latach 1927-1929. Z kolei w 1933 r. dokonano odtworzenia arcydzieła. Jednakże do tej pory nie odnaleziono wszystkich części relikwiarza.

Wielkie odkrycie

W jaskini w rejonie Arezzo w środkowej Toskanii we Włoszech odnaleziono pozostałe fragmenty Złotego Drzewa - było nimi 5 srebrnych tabliczek, pergamin z portretem proroka, wypolerowany górki kryształ, który służył do powiększenia portretu, a także 16 figurek, które owinięte były srebrem i które zdobiły podstawę relikwiarza.

Mimo tego sukcesu nadal nie odnaleziono wielu fragmentów tego dzieła. W najbliższym czasie Muzeum of Opificio delle Pietre Dure dokona reintegracji nowoodkrytych fragmentów. Ma to następować etapami, dzięki czemu relikwiarz pozostanie wystawiony na widok publiczny przez cały proces renowacji.

Nie wiadomo ile czasu zajmie reintegracja, jednakże specjaliści wskazują, że cały proces może zakończyć się pod koniec wiosny przyszłego roku.

Dr Andrea Di Pasquale, Dyrektor Generalny Instytutów Edukacji, Badań i Kultury w Ministerstwie Kultury, powiedział: - Mam nadzieję, że części Złotego Drzewa, które nie zostały jeszcze odnalezione, zostaną odzyskane tak szybko, jak to możliwe, aby ostatecznie zwrócić to dzieło w całości społeczności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia | Archeologia | Włochy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy