W zbiorowej mogile z czasów neolitu prawie nie znaleziono kobiet. Dlaczego?

Prehistoryczny masowy grób kryje zagadkę, która fascynuje archeologów. Odnaleziono w nim głównie szczątki należące do mężczyzn. Dlaczego w tym dawnym pochówku nie ma kobiet? I co mówi to nam o prehistorycznych społeczeństwach?

Zespół archeologów i paleogenetyków z Uniwersytetu w Bordeaux, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Côte d'Azur we Francji, odkrył, że masowy grób z epoki kamienia łupanego zlokalizowany w południowej Francji zawiera głównie szczątki dorosłych mężczyzn, którzy byli ze sobą spokrewnieni. Co dość mocno zaskoczyło badaczy.

Miejsce pochówku odkryto dzięki wykopaliskom przeprowadzonym w krasowej wapiennej jaskini Aven de la Boucle. Znaleziono w niej szczątki 75 osób złożonych w masowym grobie. Wiek znalezionych kości datowany jest na ponad 5 tysięcy lat. 

Reklama

W jaskini chowano osoby o wysokim statusie społecznym

Obecne badania, które koncentrują się na analizie genetycznej tych szczątków, przyniosły bardzo zaskakujące rezultaty. Zespół zbadał genomy 37 osób pochowanych w grobie, w wyniku czego stwierdzono, że 76% z tych szczątków należało do mężczyzn, dodatkowo większość z nich pochodziła z jednej linii genetycznej. Naukowcy są zdania, że sugeruje to, iż status społeczny mógł być w tej społeczności dziedziczony tylko przez mężczyzn.

W zbiorowej mogile odnaleziono bardzo liczne artefakty, takie jak ceramika i przedmioty z kości, które pozwalają sądzić, że było to miejsce pochówku ludzi majętnych o wysokim statusie społecznym.

W grobie znaleziono głównie męskie szczątki

Datowanie radiowęglowe wykazało, że pochówki miały miejsce między 2800 a 3600 rokiem p.n.e., co wskazuje, że cmentarz był używany przez niemal tysiąc lat. Odkrycie rodzi jednak pytanie, dlaczego w miejscu tym znaleziono tak niewiele szczątków kobiet?

Naukowcy nie są w stanie udzielić dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Spekulują jednak, że najpewniej mogły istnieć dwie możliwości. Pochowane w tym miejscu kobiety mogły mieć szczególny status, stąd ich mniejsza liczba w tym grobie patriarchalnego społeczeństwa, lub też początkowo pochowano tu równą liczbę mężczyzn i kobiet, lecz później większość kobiecych szczątków została wykopana i przeniesiona, ale dlaczego? 

W tym przypadku badacze mają już odpowiedź. Zwracają oni uwagę, że w wielu prehistorycznych społeczeństwach kobiety zazwyczaj opuszczały swoje plemię, by połączyć się z mężczyznami z innych grup. Mężczyźni natomiast pozostawali zwykle w miejscu swojego pochodzenia. Prawdopodobnie więc niektóre ciała kobiet mogły zostać zabrane do ich rodzinnych stron, by mogły zostać pochowane wśród swoich przodków.

Obecnie naukowcy starają się zrozumieć ideę jaka stała za wykorzystaniem jaskini Aven de la Boucle jako miejsca zbiorowego pochówku majętnych. Istnieją wśród nich jednak poważne obawy, że prawdy nie poznamy już nigdy.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Francja | prehistoria | neolit | grób | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy