Wielki skarb znaleziony na Węgrzech. Siedem tysięcy historycznych monet

Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy w węgierskiej wsi Újlengyel niedaleko Budapesztu. Wykopali ponad siedem tysięcy historycznych monet, z czego najstarsze pochodzą z II wieku naszej ery. Najprawdopodobniej leżały tam od około 1520 roku.

Skarb
Skarbfacebook.com

Poszukiwania w tym regionie zaczęły się jeszcze w 2019 roku i wtedy znaleziono tam 150 monet. W grudniu 2020 roku postanowiono wznowić prace badawcze w tym samym miejscu i po kilku tygodniach natrafiono na prawdziwy skarb.

Wykopano ponad siedem tysięcy numizmatów. Najstarsze - srebrne rzymskie denary z podobizną Lucjusza Werusa - pochodzą z II wieku naszej ery. Najmłodsze zostały wybite w czasach Ludwika II Jagiellończyka panującego na Węgrzech do 1526 roku.

Cztery ze znalezionych monet wyróżniały się kruszcem, a były to złote forinty z czasów Macieja Korwina (do 1490 roku). Z ciekawszych numizmatów odkopano również te wyemitowane przez papieża Piusa II (do 1464 roku).

Szacuje się, że za wszystkie monety zakupilibyśmy w 1520 roku siedem koni. Obecnie moglibyśmy je wymienić na naprawdę luksusowy samochód.

Naukowcy twierdzą, że skarb został ukryty przed najazdem Turków, który odbył się w 1526 roku. Starcie zakończyło się klęską Madziarów i śmiercią króla Ludwika II Jagiellończyka. Tron przeszedł później w ręce rodziny Habsburgów.

Warto jeszcze dodać, w jaki sposób dokonano odkrycia we wsi, której nazwę możemy przetłumaczyć na "Nowa Polska". Gdy archeolodzy namierzy duże skupisko monet w jednym miejscu, wykopali za pomocą pługa prostopadłościan o podstawie kwadratu.

Wtedy ostrze maszyny uszkodziło naczynie z numizmatami i część z nich trzeba było pozbierać. Co ciekawe, cztery złote monety zostały szczególnie dobrze ukryte i owinięte specjalną tkaniną. Całość została okrzyknięta najcenniejszym "pośredniowiecznym" skarbem znalezionym w powiecie.

MISJA SKARB - odnalezienie samolotu z bitwy powietrznej pod Braniewem
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas