123456 wciąż najpopularniejszym hasłem w internecie

Serwis Engadget opublikował listę najpopularniejszych haseł ubiegłego roku. Na pierwszym miejscu wciąż znajduje się „123456”.

Podobne zestawienia pojawiają się co roku i można mieć nadzieję, że dadzą do myślenia właścicielom tak banalnych haseł. Niestety, tym razem 123456 znowu jest najpopularniejsze, a zaraz za nim password (z ang. hasło). Podium zamyka 12345678. Na czwartej i piątej pozycji znalazły się odpowiednio qwerty i 12345.

Osoby zakładające różnego rodzaju konta mają zazwyczaj problem z wymyśleniem hasła, które będzie łatwe w zapamiętaniu. Stąd biorą się banalnie do odgadnięcia kombinacje. Nawet jeśli wymagane jest połączenie liter i cyfr - użytkownicy chętnie sięgają po "passw0rd".

Reklama

Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, że w sieci jest mnóstwo osób, które tylko czekają na takie potknięcia. Dajemy im wówczas dostęp do skrzynek mailowych czy miejsc, z których łatwo przechwycić inne, zdecydowanie cenniejsze dane.

Na szczęście coraz częściej system żąda kombinacji cyfr, liter (w tym przynajmniej jednej wielkiej) oraz znaków (np. , ! ?). To w pewnym stopniu ratuje sytuacje, ale nie zwalnia od zachowywania ostrożności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hasło | Hakerzy | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy