17 lat polskiego internetu
Dokładnie 20 grudnia obchodzimy "zaślubiny Polski z internetem" - 17 lat temu Polska uzyskała dostęp do globalnej pajęczyny.
Początki internetu w naszym kraju tak naprawdę wiążą się z dwiema datami - 20 sierpnia 1991 oraz 20 grudnia 1991 roku. Sierpniowa data dotyczy wysłania pierwszego maila, natomiast 20 grudnia to data zniesienia ograniczeń komunikacyjnych nałożonych przez USA, co zaowocowało podłączeniem naszego kraju do sieci.
Co konkretnego wydarzyło się w sierpniu? Otóż Uniwersytet Warszawski odebrał korespondencję elektroniczną od profesora Jana Sorensena z Uniwersytetu w Kopenhadze. Natomiast decyzja z 20 grudnia umożliwiła rozpoczęcie budowy infrastruktury, która później doprowadziła do stworzenia sieci łączącej Polskę z resztą globalnej pajęczyny. Rok później, na bazie podjętych decyzji Telekomunikacja Polska uruchamia sieć pakietową POLPAK.
Na bazie łącz wydzierżawionych od TP stworzono m.in. akademicką sieć TASK (Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa), która mogła pochwalić się przepustowością wynoszącą... 9,6 Kb/s. Jak na te czasy były to zabójcze liczby.
Sam Telekomunikacja Polska nie "czuła" wtedy internetu. - Gdyby przewidywali, że można wykorzystać internet do celów komercyjnych, nigdy nie pozwoliliby nam na eksperymenty - wspomina dyrektor TASK. - "Niech się bawią" - tak pewnie myśleli - mówi Nakonieczny.- wspomina Mścisław Nakonieczny, dyrektor TASK.
Jak doskonale wiemy, 17 lat później trudno sobie wyobrazić życie bez internetu.
Czy pamiętacie, kiedy Wy po raz pierwszy podłączyliście się do globalnej sieci? Podzielcie się swoimi wspomnieniami.