18 stycznia - dzień, w którym strajkuje internet
Dokładnie 18 stycznia internet rozpoczął protest - objął on anglojęzyczną stronę Wikipedii i kilka innych popularnych w USA adresów. Do protestu dołączyło także Google. Co jest jego powodem? Jak sprawić, aby anglojęzyczna Wikipedia działała normalnie?
O co chodzi z tym SOPA?
W oryginalnym założeniu SOPA umożliwiałaby Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i właścicielom praw autorskich wnoszenie nakazów sądowych przeciwko stronom internetowym, które - w ich mniemaniu - łamią lub pozwalają na łamanie praw autorskich. Według pierwotnych zapisów, umożliwiałby to blokowanie praktycznie każdej strony, która umieszcza treści uznawane na naruszające prawa autorskie. Teoretycznie wystarczyłby fragment filmu użyty w recenzji wideo albo jedno zdjęcie wykorzystane w ramach dowcipu, by cała strona trafiała pod pręgierz SOPA. Nic dziwnego, że wywołało to powszechne poruszenie w sieci.
Twórcy Wikipedii uważają, że proponowane metody walki z piractwem idą za daleko. "W Stanach Zjednoczonych mamy całkiem sensowne prawo umożliwiające walkę z piractwem. Jeśli na przykład ktoś zamieści na portalu YouTube piracki film, to wystarczy o tym poinformować i YouTube ma obowiązek usunięcia go" - powiedział twórca Wikipedii, Jimmy Walles.
Zjednoczone siły internautów, blogerów, kolejnych stron, firm, a także tak wielkich instytucji, jak Wikipedia, doprowadziły do publicznej debaty, którą usłyszano w Białym Domu. To właśnie administracja prezydenta Obamy miała interweniować w najbardziej newralgicznym momencie, zmieniając zdanie kongresmenów. "Biały Dom nie będzie wspierał legislacji, która ogranicza wolność słowa, zwiększa poziom cyberzagrożeń i podminowuje rozwój innowacyjnej, globalnej sieci" - czytamy w oświadczeniu administracji prezydenta USA.
Amerykański ustawodawca zgodził się na wykreślenie z ustawy budzącego najwięcej kontrowersji zapisu, dotyczącego blokowanie stron naruszających prawa autorskie. Nie oznacza to jednak, że SOPA trafiła do kosza - prawdopodobnie zostanie przepisana i nadal zakładać będzie możliwość odcinania stron uznanych za pirackie od reklam lub ich eliminacje z wyników wyszukiwarek.
Jak korzystać z Wikipedii pomimo protestu?
Poprzez:
- wciśnięcie przycisku ESC od razu po otwarciu anglojęzycznej wersji wpisu, jeszcze przed pojawieniem się planszy informującej o proteście;
- wpisanie poszukiwanego przez nas hasła w wyszukiwarce Google, rozwinięcie wpisu (kliknięcie w strzałkę po prawej stronie wyniku prowadzącego do Wikipedii), a potem skorzystanie z opcji Kopia;
Mobilna wersja Wikipedii działa bez zmian. Można z niej korzystać także z poziomu komputera, wystarczy w adresie URL wpisać literę "m" - przykład. http://en.m.wikipedia.org/.
Strony wspierające strajk (pełna lista na SOPAStrike.com):
Imgur, Tor Project, Miro, iSchool at Syracuse University, Oreilly.com, Wikipedia, Reddit, Mozilla, WordPress.org, icanhazCheezburger Network, MoveOn.org, TwitPic Minecraft, Free Press, Mojang, XDA Developers, Destructoid, Good.is.