90 proc. firm sądzi, że ilość szkodliwego oprogramowania jest niższa niż w rzeczywistości

​Większość firm znacznie zaniża liczbę nowych szkodliwych programów, jakie pojawiają się każdego dnia, a tylko 6 proc. zna prawdziwą skalę tego zagrożenia - tak wynika z badania 2013 Global Corporate IT Security Risks przeprowadzonego wiosną tego roku przez Kaspersky Lab i firmę analityczną B2B International.

Według Kaspersky Lab, każdego dnia na świecie pojawia się około 200 000 nowych próbek szkodliwego oprogramowania.
Według Kaspersky Lab, każdego dnia na świecie pojawia się około 200 000 nowych próbek szkodliwego oprogramowania.123RF/PICSEL

Według Kaspersky Lab, każdego dnia na świecie pojawia się około 200 000 nowych próbek szkodliwego oprogramowania. Aż 90 proc. respondentów twierdzi, że zagrożeń jest znacznie mniej. Najwyższy poziom świadomości skali zagrożeń wykazali respondenci z Bliskiego Wschodu, gdzie 24 proc. firm dokładnie ją oszacowało. Z kolei największymi ignorantami pod tym względem okazali się Rosjanie, dla których odsetek ten wynosił 4 proc. W innych regionach, w tym w Ameryce Północnej i Południowej, Europie Zachodniej i regionie Azji i Pacyfiku, odsetek firm, które poprawnie oszacowały tę ilość, wahał się od 5 do 7 proc.

Co ciekawe, wyniki tego samego badania pokazują, że średnio 66 proc. firm doświadczyło przynajmniej jednego ataku z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Firmy będące najczęstszym celem takich ataków byłyzlokalizowane w Ameryce Południowej (72 proc.), Rosji (71 proc.), Ameryce Północnej (70 proc.),regionie Azji i Pacyfiku (68 proc.) i Europie Zachodniej (63 proc.) - innymi słowy, w regionach wykazujących stosunkowo niski poziom trafności w szacowaniu liczby nowych szkodliwych programów, jakie pojawiają się każdego dnia.

Chociaż umiejętności firmy w zakresie dokładnego szacowania liczby nowych szkodliwych programów niekoniecznie wskazują, że jest ona przygotowana na odpieranie cyberataków, można przyjąć, że lepiej poinformowane organizacje mogą skuteczniej ocenić ryzykoi dokonać najwłaściwszych wyborów pod względem rozwiązań ochrony infrastruktury IT.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas