Aresztowana w dzień ślubu za blogowanie

Pan młody, Hua Chunhui, czekał z rodziną na swoją narzeczoną, Cheng Jianping, ale ta nie pojawiła się na własnym ślubie. Na początku podejrzewano, że dziewczyna zmieniła zdanie odnośnie zamążpójścia, ale okazało się, że została aresztowana i wysłana do obozu pracy.

10 dni wcześniej Cheng wysłała do narzeczonego dowcip za pomocą Twittera: "Antyjapońskie demonstracje, niszczenie japońskich produktów, to robił lata temu Guo Quan. Takie metody są niemodne. Gdybyś naprawdę chciał się wykazać, natychmiast poleciałbyś do Szanghaju i zniszczyłbyś japoński pawilon na Expo". Przesłała dowcip otrzymany od kogoś innego, dodając na koniec: "Gniewna młodzieży, atakuj!".

Niestety, wiadomość została przechwycona przez chińskie służby. Cheng, która na Twitterze posługuje się nickiem wangyi09, została aresztowana tego dnia, którego miała wyjść za mąż. Policja wysłała ją do obozu pracy Shibali w mieście Zhengzhou (prowincja Henan). Ma tam pozostać rok za "zakłócanie porządku społecznego". Aktywistka rozpoczęła strajk głodowy.

Najgorsze, że nikt nie poinformował o aresztowaniu jej rodziny, która przez kilka dni nie wiedziała, gdzie dziewczyna się podziewa. Nawet niedoszły mąż mógł tylko przypuszczać, co się dzieje z Cheng.

Reklama

Twitter jest w Chinach oficjalnie zakazany, ale wielu internautów - w tym kraju jest ich ponad 380 milionów! - korzysta z minibloga za pośrednictwem serwerów proxy. Niepokoi to chińskie władze, które obawiają się protestów zwoływanych przez opozycję właśnie za pomocą serwisów internetowych. Jak pokazuje przykład Iranu, krążąca w Sieci wiadomość dociera do licznych młodych ludzi.

Anna Piwnicka

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: areszt | Chiny | Twitter

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy