Egipski bloger uwolniony z więzienia

Egipski bloger Kareem Amer jest już wolny. Opuścił więzienie 15 listopada po 1470 dniach pozbawienia wolności - informuje strona grupy, która walczyła w sprawie Egipcjanina.

Liczący obecnie 26 lat student z Aleksandrii został aresztowany w listopadzie 2006 roku. Zarzucono mu, że w blogu obraził prezydenta Hosniego Mubaraka i islamski uniwersytet Al-Azhar. Sąd skazał go w 2007 roku na cztery lata pozbawienia wolności. Z powodu podobnych przestępstw Amer już w 2005 roku przebywał w więzieniu.

Jak relacjonuje organizacja Reporterzy bez Granic, Amer w blogu regularnie krytykował autorytarny styl rządów Mubaraka. Poza tym Egipcjanin opowiadał się za sekularyzacją, wolnością wypowiedzi i prawami kobiet. Przed krytyką Amera nie uchroniły się także egipskie instytucje religijne.

Reklama

Student jeszcze nie wypowiadał się na temat ostatniego pobytu w więzieniu. Amer odsiedział karę w pełni już 5 listopada. W ubiegłym tygodniu organizacja praw człowieka Amnesty International oskarżyła egipskie władze o to, że bezprawnie przetrzymywały blogera po odbyciu kary. Jak donosiło repozytorium Arabic Network for Human Rights Information (ANHRI), 6 listopada Amer został przewieziony z więzienia w Aleksandrii do centrali państwowej służby bezpieczeństwa, gdzie go pobito.

Według informacji ANHRI Amer w ciągu minionych czterech lat wielokrotnie podlegał złemu traktowaniu i przez pewien czas był przetrzymywany w odosobnieniu. Wniosek o ponowne rozpoczęcie jego procesu w 2009 roku został odrzucony - twierdzą Reporterzy bez Granic. W aktualnym rankingu wolności prasy tej organizacji Egipt znajduje się na miejscu 127. wśród 178 wymienionych krajów. Poza tym Reporterzy bez Granic już od wielu lat oceniają to państwo jako wroga internetu.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: blogerzy | kara więzienia | więź | bloger
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy