Boty rozwiązują te testy lepiej niż ludzie. A miały na nich polec!

"Czy jesteś robotem?" — właściwie możemy być już przyzwyczajeni do tego typu pytania, jeśli często korzystamy z sieci. Testy CAPTCHA to metoda zabezpieczeń, która ma odróżnić człowieka od maszyny. Chroni tym samym strony internetowe przed zakładaniem kont przez boty albo np. spamem. Byłoby dość niefortunnie, gdyby okazało się, że boty radzą sobie lepiej z tego typu testami niż ludzie...

Testy CAPTCHA okazują się bezużyteczne? Nie stanowią problemu dla botów
Testy CAPTCHA okazują się bezużyteczne? Nie stanowią problemu dla botów123RF/PICSEL

Na pewno większość z nas miała okazję przepisać dość niewyraźne znaczki albo wskazać obrazki zawierające konkretne obiekty. "Czy jesteś robotem?" — w pewnych momentach wątpiłam w swoje człowieczeństwo, gdy kolejny raz okazywało się, że zrobiłam błąd podczas przepisywania rzekomo łatwych do odczytania liter i cyfr. Jak jednak wskazują najnowsze wyniki badań, botom najpewniej paradoksalnie byłoby łatwiej.

Wspomniane badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Eksperci przyjrzeli się temu, jak 1400 uczestników rozwiązało 14 tysięcy testów CAPTCHA różnego typu. Odkryli oni, że różnica między wynikami ludzi i botów zależała od tego, jakiego rodzaju testy wykonywali, ale i tak boty radziły sobie lepiej.

Testy CAPTCHA? Dla bota nic prostszego

Przywołane już testy ze zniekształconym tekstem to dla botów nic trudnego — rozwiązywały je w mniej niż jedną sekundę z niemal idealną dokładnością. Ludzie radzili sobie gorzej — potrzebowali do 15 sekund, a ich dokładność wynosiła już od 50 do 84 procent.

Boty miały z kolei największy problem z testami reCAPTCHA, które opierają się na obrazkach, ale wciąż potrafiły je rozwiązać z 85-procentową dokładnością i szybciej niż większość ludzi. Tu warto też zaznaczyć, że badanie nie obejmowało przesuwanych łamigłówek (np. puzzli) Geetest czy rotacyjnych CAPTCHA z Arkose Labs.

Co ciekawe, badania wykazały także, że umiejętność rozwiązywania testów CAPTCHA wśród ludzi zależy od kilku czynników. Mówimy tu o wieku, częstotliwości korzystania z internetu, ale i np. wykształceniu. Więcej czasu potrzebowali starsi uczestnicy badania, natomiast ci, którzy mieli doktoraty, osiągali lepsze wyniki niż wszyscy inni — kluczowe znaczenie może mieć tu zatem wyższe wykształcenie.

Biorąc pod uwagę wyniki badania, które jasno sugerują, że testy CAPTCHA mogą być po prostu bezużyteczne, niewykluczone, że pożegnamy się z takim rozwiązaniem na rzecz alternatywnego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas