CERT Orange ostrzega przed kolejnym oszustwem "wangiri”

Jednostka reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego CERT Orange Polska poinformowała o kolejnym groźnym oszustwie telefonicznym. Pod żadnym pozorem nie należy oddzwaniać na takie numery telefonów.

Wangiri to wynalezione przez japońskich cyberprzestępców oszustwo telefoniczne. Wszystko odbywa się dzięki komputerowi, który losowo wybiera numery telefonów, łączy się z nimi, a następnie przerywa połączenie. U odbiorców wyświetla się informacja o nieodebranym połączeniu. Gdy ktoś oddzwoni, może zostać przekierowany na bardzo drogi numer premium, odpowiednik polskiego 0-700 lub do reklamowej infolinii.

Przed kolejnym już tego rodzaju oszustwem ostrzega właśnie CERT Orange. Na swoim oficjalnym koncie Twitter, polska jednostka do reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem, poinformowała o zagrożeniu, przestrzegając przed oddzwanianiem na tego rodzaju połączenia. Numery wykorzystywane przez cyberprzestępców najczęściej zaczynają się od cyfry +243 lub +223. To kierunkowe do Republiki Konga lub Mali w Afryce. Kto nie zauważy na początku plusa w numerze, może mieć wrażenie, że to numery kierunkowe z Mazowsza. Pomyłka może srogo kosztować.

Reklama

Telefonicznych oszustów schwytać nie sposób. UKE wszystkich oszukanych kieruje na policję i do operatorów sieci komórkowych. Można próbować reklamować wysokie rachunki, spowodowane nierozważnym oddzwanianiem do Afryki. Jeśli operator reklamacji nie uzna, sprawę można oddać do sądu.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CERT | Orange | cyberbezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama