Chiny kłócą się o "World of Warcraft"
W Chińskiej Republice Ludowej rozgorzał spór pomiędzy agencjami administracji publicznej o to, kto jest odpowiedzialny za dopuszczanie do działania gier online.
Kiedy w poniedziałek odpowiedzialna za treści medialne placówka rządowa GAPP (General Administration of Press and Publication) wycofała akceptację dla gry RPG online World of Warcraft (WoW), chińskie ministerstwo kultury krytycznie wypowiedziało się o tej decyzji, uznając ją za nieuprawnioną.
W kwietniu firma Netease podpisała z wydawcą WoW - firmą Activision Blizzard - dwuletnią umowę na obsługę jej gry online w Chinach. Po dokonanej w czerwcu zmianie providera (którym wcześniej była firma The9) WoW przez dwa miesiące był niedostępny dla graczy z Chin - Netease nie dysponowała zgodą władz na świadczenie usługi.
W lipcu, kiedy WoW po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej zmianą providera znowu zaczął działać na zasadach testów beta, chińska rada państwa zabrała nadzór nad grą agencji GAAP i przekazała go ministerstwu kultury - donosi angielskojęzyczna gazeta "China Daily".
Jak relacjonuje gazeta, agencja GAAP pod koniec lipca poleciła firmie Netease - która obsługuje WoW w Państwie Środka - aby w fazie testowej dla rozszerzenia gry zatytułowanego "The Burning Crusade" nie pobierała od użytkowników żadnych opłat ani też nie dopuszczała do tworzenia nowych kont. Zdaniem GAAP Netease w połowie sierpnia złamała te polecenia. Firma twierdzi, że nie dostała jeszcze w tej sprawie oficjalnego zawiadomienia od agend rządowych i uważa, że trzymała się zasad chińskiego prawa - teraz oczekuje rozwiązania problemu, które ma nastąpić między poszczególnymi organami władz.
GAPP jest w Chinach odpowiedzialna za nadzór nad "publikacjami". Według interpretacji agencji WoW jako "publikacja online" mieści się jeszcze w zakresie jej kompetencji. Przeciwko takiemu postawieniu sprawy protestuje jednak ministerstwo kultury, które twierdzi, że ma wyłączne prawo nadzoru nad mediami online. Poza tym zdaniem ministerstwa zgodnie z obowiązującym w Chinach prawem działalność firmy Netease należy uznać za legalną.