Co chcą wiedzieć internauci?

Portal doradzający konsumentom zapytał polskich internautów, jakich porad najczęściej szukają w sieci. Okazało się, że w internecie najchętniej radzimy się w sprawach związanych ze zdrowiem i zakupami.

Zdrowie i zakupy - to na ich temat najczęściej radzimy się w sieci
Zdrowie i zakupy - to na ich temat najczęściej radzimy się w sieciAFP
materiały prasowe

Pośród dziedzin, na temat których szukamy internetowych porad, znalazły się także komputery (32,67 proc.), sprawy związane z wychowaniem dzieci (29,7 proc.), motoryzacja (28,71 proc.) oraz uroda (26,73 proc.). 30,69 proc. ankietowanych odpowiedziało, że szuka także porad internetowych związanych z innymi dziedzinami życia.

Wyniki innych badań pokrywają się z wynikami ankiety przeprowadzonej przez JakKupować.pl. Rok temu firma Gemius zapytała polskich internautów o to, na jaki temat porad szukają w sieci. Co trzeci ankietowany przyznał, że interesują go strony poświęcone zdrowiu.

materiały prasowe

Jak wynika z przeprowadzonego przez JakKupować.pl badania, internet jest bardzo popularnym źródłem wymiany informacji na temat wszystkich aspektów życia. 40,59 proc. respondentów stwierdziło, że z internetowych porad korzysta często, a prawie co trzeci ankietowany przyznał, że bardzo często radzi się innych internautów. Tylko 4,95 proc. nie korzysta z porad w sieci.

materiały prasowe

Zapytani o zalety internetowych porad, badani wskazali w pierwszej kolejności na możliwość uzyskania wielu odpowiedzi (28,71 proc.). Niewiele mniej, bo 26,73 proc. biorących udział w badaniu doceniło wygodę korzystania z sieci - nie trzeba wychodzić z domu, by je otrzymać. Z kolei dla prawie 19 proc. ankietowanych największą zaletą korzystania z porad internetowych jest możliwość dotarcia do osób mających podobne doświadczenia, a dla 14,85 proc. największą zaletą porad dostępnych w internecie jest ich "darmowość". Co ciekawe, jedynie 10,89 proc. badanych internautów wskazało na anonimowość, jako cechę mającą największe znaczenie przy korzystaniu z porad w sieci.

materiały prasowe

Polscy internauci dostrzegają jednak również wady korzystania z internetowych porad. Prawie 30 proc. ankietowanych uskarżało się, że nie zawsze otrzymuje wartościowe odpowiedzi, a 25,74 proc. stwierdziło, że największą wadą jest to, że otrzymane odpowiedzi mogą się znacząco różnić. Badani wskazali także na brak możliwości sprawdzenia rzetelności porady (21,78 proc.) i trudność z zidentyfikowaniem osób, które udzielają odpowiedzi na nasze pytania (14,85 proc.). Jedynie 7,92 proc. respondentów jako wadę wymieniło brak określonego czasu na udzielenie odpowiedzi.

materiały prasowe

Ważnym wnioskiem płynącym z ankiety są odpowiedzi badanych na pytanie, do jakich źródeł sięgają szukając porad w sieci. Według wyników badania za najbardziej wiarygodne uchodzą portale specjalistyczne. Porad w takich serwisach szuka prawie 58 proc. ankietowanych. Za równie przydatne według badania uchodzą fora i portale z recenzjami (55,44 proc.). Na kolejnych pozycjach wskazano: strony producentów (29,7 proc.) oraz blogi (28,71 proc.).

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas