Co daje 5G w telefonie i czy musisz wymienić kartę SIM?
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Technologia 5G od kilku lat budzi wiele emocji, ale też pytań. Użytkownicy smartfonów zastanawiają się, czy warto inwestować w telefony obsługujące nową generację sieci i jakie realne korzyści ona przynosi. Czy 5G w telefonie to tylko szybszy internet? Wyjaśniamy, czym różni się od 4G i LTE.
Spis treści:
5G w telefonie. Czy to tylko szybszy internet?
5G w telefonie to sieć komórkowa piątej generacji. W Polsce można z niej korzystać od 2020 roku, ale tak na serio od początku 2024 roku, kiedy operatorzy włączyli pierwsze nadajniki w paśmie C (zapewniają większą przepustowość).
Według Ministerstwa Cyfryzacji, dzięki nowym nadajnikom w 2025 roku sieć 5G ma być dostępna na terenie całego kraju.
Co jednak w praktyce oznacza 5G i co daje?
Korzystanie z 5G to przede wszystkim szybszy internet: wyższa prędkość pobierania i wysyłania danych. Dzięki temu filmy, aplikacje czy pliki ściągają się nawet w kilka sekund.
To również niższe opóźnienie, co ma znaczenie w przypadku prowadzenia wideokonferencji, grania online czy prowadzania transmisji na żywo.
Ale to nie tylko szybszy internet. 5G w telefonie zapewni większą stabilność korzystania z sieci. Piąta generacja może jednocześnie obsługiwać nawet milion urządzeń.
Używanie 5G to też wsparcie usług z zakresu internetu rzeczy (IoT).
Czy musisz wymienić kartę SIM, żeby korzystać z 5G?
Sieć nadajników 5G z miesiąca na miesiąc się powiększa. To nie oznacza, że wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Aby mieć dostęp do 5G trzeba:
- mieć urządzenie obsługujące ten standard,
- być w zasięgu sieci,
- mieć aktywny pakiet transferu danych,
- mieć kartę SIM kompatybilną z siecią 5G.
Jak widać, oprócz telefonu, który obsługuje 5G, niezbędna jest także odpowiednia karta SIM. Te nowe są już kompatybilne z nową siecią. Te starsze, wydane przed 2016 rokiem, trzeba wymienić.
Wymiana karty SIM jest zazwyczaj bezpłatna lub wiąże się z symboliczną opłatą. Możesz też zainstalować kartę eSIM, która z pewnością obsłuży 5G, a nie wymaga wizyty w salonie operatora.
Czym 5G różni się od 4G/LTE?
5G różni się od 4G oraz LTE parametrami technicznymi: prędkością transmisji danych, opóźnieniem, pojemnością. Różnice te widoczne są już w samym użytkowaniu, ale znaczenie mają również liczby.
- Prędkość transmisji danych
Sieć 5G działa znacznie szybciej niż 4G / LTE. Maksymalna prędkość transmisji danych 4G i LTE wynosi 1 Gb/s, a korzystając z 5G, ta prędkość zwiększa się do 20 Gb/s. Pobieranie z użyciem sieci piątej generacji może się wahać od 50 Mb/s do 3 Gb/s, kiedy z LTE będzie ono wynosić od 10 do 50 Mb/s. Różnice są więc bardzo duże i będą wyraźnie odczuwalne, szczególnie przy pobieraniu plików.
- Opóźnienie
5G w porównaniu do 4G / LTE, charakteryzuje się bardzo małym, niemalże zerowym opóźnieniem. Opóźnienie w przypadku nowoczesnej sieci sięga 1 milisekundy, a u starszych generacji osiąga ono wartości średnio od 30 do 50 milisekund.
- Pojemność
5G odznacza się o wiele większą pojemnością sieci, dzięki czemu jest w stanie obsłużyć więcej urządzeń w tym samym czasie niż 4G. Skutkuje to lepszą wydajnością w miejscach o gęstym zaludnieniu jak np. dworce, stadiony, centra miasta, lotniska.
Czy 5G pobiera więcej GB internetu i zużywa baterię?
Technologia 5G nie powoduje pobierania większej liczby GB internetu. Sieć jest szybsza, chętniej z niej korzystamy i w efekcie dostępne pakiety danych zużywamy szybciej. To może powodować wrażenie, że nowoczesna sieć pobiera więcej danych.
5G może też szybciej rozładowywać baterię telefonu. Wynika to z faktu, że smartfon przełącza się między różnymi pasmami częstotliwości, a przez to moduł łączności pracuje intensywniej