Co internauci wpisywali w Google w chwili, gdy rakieta spadła w Polsce?
"Rakieta spadła na Polskę", "atak na Przewodów", "artykuł 5 nato" - to tylko niektóre z najczęściej wyszukiwanych we wtorek fraz w wyszukiwarce Google. Choć te, w związku z aktualnymi wydarzeniami raczej nie szokują, niektóre zapytania okazywały się dość niestandardowe. Inne - bardzo praktyczne. Co konkretnie wyszukiwali ludzie w ostatnim czasie?
Czego Polacy szukali w Google, gdy spadła rakieta?
W Polsce wyniki wyszukiwania, które zyskały na popularności, można podzielić na kilka kategorii. Sporą część zapytań stanowiły pytania o NATO, a konkretnie o artykuł 4 oraz o artykuł 5. Internauci chcieli się dowiedzieć, czym są oraz co oznaczają. Szukano także informacji na temat wojsk NATO.
Wśród często wyszukiwanych tematów znajdziemy też wojsko. Tu pojawiały się zapytania o konkretne kategorie wojskowe: A, B, D i E, ale też o liczebność polskiego wojska, czy jest ono w gotowości i czy podnosi gotowość bojową. Do Google’a kierowano także pytania o tarczę antyrakietową w Polsce i jak ona działa. W zapytaniach odnajdziemy również "rakiety patriot" i "system antyrakietowy w Polsce".
Polacy zainteresowali się też plecakiem ewakuacyjnym z wyposażeniem, które należałoby spakować na wypadek wojny. W zapytaniach czytamy: "plecak preppersa", "plecak ucieczkowy", "plecak przetrwania".
Wyszukiwana była także wspomniana już gotowość bojowa - pytano o stan gotowości bojowej w Polsce, o podwyższoną gotowość bojową oraz o gotowość bojową i mobilizacyjną.
Poza tym Polacy poszukiwali oczywiście informacji na temat samego wydarzenia, pojawiały się zatem pytania o "ruską rakietę", położenie Przewodowa w woj. lubelskim czy mapy granicy polsko-ukraińskiej.
Internauci chcieli też obserwować lot samolotów Douglas DC-8-72CF, CASA C-285M i drona RQ-4D Phoenix, wyszukując ich nazwy oraz aplikację Flightradar24 i frazę "radar lotów". Wyszukiwano też rakiety, wpisując: "rakieta hk 101", "s300 rakieta".
Wśród zapytań odnaleźć można te dotyczące ochrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Polski oraz pytania o to, czy Rosja zaatakowała Polskę. Niektórzy poszukiwali także map, na których widniała granica Polski z Ukrainą i wschodnia granica Polski.
Jakie zapytania wpisywali w Google Ukraińcy?
Podobne pytania pojawiały się w Ukrainie. W wyszukiwanych frazach odnajdziemy artykuł 4 oraz 5 NATO, a także: "Polska", "Przewodów na mapie", "województwo lubelskie", "rakieta w Polsce".
Co wyszukiwali w Google Amerykanie?
Również Amerykanie zwrócili się z pytaniami do popularnej wyszukiwarki. Wiele pytań dotyczyło tego, czy zaczęła się III wojna światowa. Pytano też o NATO - czym jest, czy Polska do niego należy, a także o wspomniane wcześniej artykułu traktatu. Były też pytania o to "Czy NATO idzie na wojnę z Rosją?" i "czy Polska wypowie wojnę".
Czego poszukiwał w Google’u cały świat?
Wśród trendujących pytań pochodzących z całego świata, można było zauważyć kilka osobliwych.
Ludzie poszukiwali odpowiedzi na pytanie "gdzie jest Polska?", "czy Polska jest krajem?" oraz "dlaczego Polska jest taka bogata?". Pytano także o to, czy Polska jest zagrożona.
Jak sprawa wyglądała w innych miejscach w internecie?
Podczas gdy Google zalała fala wyszukiwań dotyczących wydarzeń w Polsce, trendującymi tematami na Twitterze były natomiast... Ticketmaster w związku ze sprzedażą biletów na koncerty Taylor Swift i niedziałaniem serwisu oraz Grammy. Polska znajdowała się na trzecim miejscu.
To dobry moment do tego, aby przestrzec przed dezinformacjami, które w ogromnych ilościach będą się teraz pojawiać w internecie. Dobrze jest korzystać ze sprawdzonych, pewnych źródeł, a przed podaniem informacji dalej, warto odczekać, ochłonąć i dopiero zdecydować, czy wybrany przez nas post na pewno powinien być udostępniony.