Code 9 - niebezpieczeństwo dla dzieci w internecie

Laboratorium PandaLabs wykryło ponowną aktywność techniki "Code 9", która jest wskazówką dla dzieci i nastolatków, jak uniemożliwić rodzicom sprawdzenie ich aktywności na portalach społecznościowych. Takie techniki stwarzają zagrożenie dla najmłodszych, ponieważ są często wykorzystywane przez przestępców.

Kilka lat temu odkryto, że dzieci i nastolatki dostają e-maile opisujące technikę o nazwie "Code 9", która umożliwia maskowanie rozmów na czatach i przez komunikatory, tak by nie mogli przeczytać ich rodzice. Obecnie PandaLabs wykryło ponowny wzrost popularności tej techniki, rozpowszechnianej tym razem za pośrednictwem portali społecznościowych.

Według najnowszego badania "Dzieci w sieci" przeprowadzonego w Hiszpanii przez Panda Security w czerwcu tego roku, aż jeden na trzech nastolatków nawiązał kontakt z nieznajomymi przez sieci społecznościowe. - Przestępcy wiedzą, że bardzo łatwo nawiązać kontakt przez sieci społecznościowe, więc wykorzystują te portale do kontaktów z dziećmi - ostrzega Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs. Co ciekawe, kiedy odwiedza się profile i strony stworzone w celu rozpowszechniania Code 9 i przegląda listy obserwujących i znajomych, jest wśród nich bardzo niewiele młodzieży, a dużo dorosłych. To daje pewne pojęcie o tym, jakiego rodzaju ludzie są zainteresowani popularyzowaniem tej techniki - dodaje.

Reklama

Działanie Code 9 jest bardzo proste: aby ukryć rozmowy na czatach lub przez komunikatory, wystarczy napisać liczbę "9" za każdym razem, gdy rodzice lub opiekunowie są w pobliżu, tak aby druga osoba mogła szybko zmienić temat lub usunąć wszelkie wymieniane informacje.

W okresie wakacji wiele dzieci i nastolatków spędza przed komputerem więcej czasu niż zwykle. - To dobry moment, by upewnić się, że nasze dzieci korzystają z internetu bezpiecznie i odpowiedzialnie. Zawsze twierdzimy, że najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, są dobre relacje między rodzicami i dziećmi oparte na zaufaniu, tak by nie było potrzeby ciągłego kontrolowania dzieci, w celu sprawdzenia jak korzystają z portali społecznościowych i podobnych serwisów - mówi Corrons.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: techniki | niebezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy