Reklama

Jak rozpoznać, czy komputer ma wirusa?

Czy twój komputer do ciebie mówi? Nie możesz korzystać z internetu? Straciłeś pliki? To może być wirus...

Użytkownikom komputerów często zaleca się korzystanie z antywirusów w celu sprawdzenia, czy ich systemy nie są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Biorąc jednak pod uwagę obecny charakter cyberprzestępczości, okazuje się, że to po prostu za mało.

Jaki jest najgroźniejszy wirus komputerowy? Dołącz do dyskusji

Czasami wystarczy podstawowa znajomość kwestii bezpieczeństwa, aby wykryć czy komputer jest zainfekowany, jednak wielu użytkowników nie ma nawet tej podstawowej wiedzy. Choć wiele współczesnych zagrożeń jest specjalnie projektowanych, tak by pozostały niewykryte, są jednak pewne sygnały wskazujące, że system jest zainfekowany. PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security, przygotowało listę 10 najczęstszych symptomów infekcji, która pomoże użytkownikom sprawdzić, czy ich systemy są zagrożone:

Reklama

1. Komputer do mnie mówi - na pulpicie pojawiają się różne okna i komunikaty z reklamami lub ostrzeżeniami o infekcji komputera i potrzebie ochrony. To typowy i pewny przypadek infekcji. W komputerze jest oprogramowanie szpiegujące typu spyware lub został on zarażony fałszywym antywirusem (tzw. "rogueware").

2. Komputer pracuje bardzo powoli - może być to oznaką wielu rzeczy, w tym zarażenia wirusem. Jeśli komputer został zainfekowany np. wirusem, robakiem lub trojanem, które działają na komputerze, mogą one uruchamiać zadania pochłaniające dużo zasobów, sprawiając, że system pracuje wolniej niż normalnie.

3. Nie można uruchomić programów - ile razy próbowałeś uruchomić program z menu start lub z pulpitu i nic się nie działo? Czasem może się włączyć nawet inny program. Jest to z pewnością sygnał, że coś jest nie w porządku z twoim komputerem, ale podobnie jak w poprzednim przypadku, może to być problem różnego rodzaju.

4. Nie mogę połączyć się z internetem lub działa on bardzo powoli - utrata połączenia z internetem jest częstym symptomem infekcji, choć może być spowodowana także problemem po stronie usługodawcy lub routera. Objawem może być też fakt, że twoje połączenie pracuje znacznie wolniej niż zwykle. Jeśli twój komputer został zainfekowany, złośliwy kod może łączyć się z adresem URL lub otwierać oddzielne sesje połączeń, redukując w ten sposób dostępną szerokość pasma i uniemożliwiając praktycznie korzystanie z internetu.

5. Kiedy łączę się z internetem, otwierają się różne okna lub przeglądarka wyświetla strony, których nie uruchamiałem - to inny, ale pewny sygnał infekcji. Wiele zagrożeń jest tworzonych w celu przekierowywania ruchu na określone strony wbrew woli użytkownika. Mogą one nawet podszywać się pod inne strony, sprawiając wrażenie autentycznych, podczas gdy w rzeczywistości są to złośliwe imitacje.

6. Gdzie podziały się moje pliki? Oby nikt nie zadawał tego pytania, choć istnieją zagrożenia zaprojektowane w celu usuwania lub szyfrowania informacji, przenoszenia dokumentów z miejsca na miejsce. Jeśli tak jest w twoim przypadku, masz powód do niepokoju?

7. Mój antywirus zniknął, firewall jest nieaktywny - inną typową cechą wielu zagrożeń jest dezaktywacja systemów zabezpieczających (antywirus, firewall itd.) zainstalowanych na komputerze. Jeśli wyłącza się jedna aplikacja, być może jest to tylko błąd tego jednego programu, ale jeśli nieaktywne są wszystkie składniki ochrony, komputer jest prawdopodobnie zainfekowany.

8. Mój komputer mówi w dziwnym języku - jeśli zmienia się język niektórych aplikacji, ekran wydaje się odwrócony, dziwne robaczki zaczynają "zjadać" pulpit to twój system może być zainfekowany.

9. Pliki biblioteki służące do uruchamiania gier, programów itp. zniknęły z mojego komputera - to również może być oznaka infekcji, choć przyczyną problemu może być również niekompletna lub niepoprawna instalacja programów.

10. Mój komputer zwariował... dosłownie. Jeśli komputer zaczyna żyć własnym życiem, nagle okazuje się, że system wysyła e-maile bez twojej wiedzy, sesje internetowe i aplikacje otwierają się samoczynnie to znak, że twój system może być zainfekowany złośliwym kodem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama