Ćwierć wieku Wi-Fi

Dziś mija dwadzieścia pięć lat od wydarzenia, które zapoczątkowało erę bezprzewodowego internetu. 24 maja 1985 roku amerykańska Federalna Komisja Łączności podjęła decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma <a href="http://www.rmf.fm" target="_blank">radio</a>wego, co utorowało drogę do opracowania standardu 802.11 technologii Wi-Fi i innych technologii bezprzewodowych.

Technologia Wi-Fi ma 25 lat
Technologia Wi-Fi ma 25 latAFP

Technologia Wi-Fi swoją popularność zawdzięcza wygodzie korzystania z sieci. W domu i w biurze pozwala na swobodne przemieszczanie się po pokojach, bez utraty sygnału i konieczności ciągnięcia za sobą kabli. Dzięki Wi-Fi bezpłatny, bezprzewodowy internet udostępniają również instytucje prywatne i publiczne - kawiarnie, kluby, galerie i muzea - umożliwiając gościom swobodne korzystanie z sieci. Wystarczy laptop lub inne urządzenie przenośne, np. smartfon lub telefon komórkowy.

Dzięki integracji technologii Wi-Fi i 3G sieć bezprzewodową można założyć dosłownie wszędzie tam, gdzie dochodzi sygnał telefonii komórkowej, nawet w miejscach, gdzie nie dochodzi tradycyjna infrastruktura telekomunikacyjna. Na co dzień technologia Wi-Fi daje możliwość integracji mediów, stając się podstawą cyfrowego domu, w którym sprzęt muzyczny, telewizja, gry wideo i urządzenia mobilne są połączone w jeden system.

Najważniejsze daty w historii Wi-Fi:

- 1985 - FCC wydała decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego

- 1990 - Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) utworzył nowy komitet, którego zadaniem jest nadzór nad opracowywaniem oficjalnego standardu 802.11

- 1997 - IEEE wprowadził standard 802.11 dotyczący bezprzewodowych sieci Ethernet

- 1999 - IEEE ratyfikował standard 802.11b zapewniający maksymalną przepustowość 11 Mb/s

- 1999 - Po raz pierwszy został użyty komercyjnie termin "Wi-Fi" (Wireless Fidelity). Termin ten został wymyślony przez firmę konsultingową Interbrand. Nawiązuje on do określenia "Hi-Fi" (High Fidelity), które jest od dawna używane w klasyfikacji sprzętu akustycznego.

- 2003 - Został wprowadzony standard 802.11g zapewniający maksymalną przepustowość 54 Mb/s

- 11 września 2009 r. - Został ratyfikowany standard 802.11n zapewniający maksymalną przepustowość 300 Mb/s

Roman Napierała, dyrektor zarządzający firmy D-Link w Europie Wschodniej stwierdził: "W ostatnich latach technologia Wi-Fi upowszechniła się niesłychanie, zarówno na świecie jak i w Polsce. Wpływ na to miała rosnąca dostępność laptopów, które dzięki Wi-Fi bardzo zyskują na funkcjonalności. Przewidujemy, że popularność ta będzie jeszcze rosła, wraz z upowszechnieniem się smartfonów i innych urządzeń przenośnych. Dzięki nim internet trafi nie tylko pod strzechy, ale również na ulice, w przestrzeń publiczną. Obecnie nie ma technologicznych ograniczeń, aby bezprzewodowy internet udostępnić wszystkim i to po bardzo niskich cenach bądź za darmo. Już teraz powstają miejskie, publiczne strefy Wi-Fi. Do sieci bezpłatnie można włączyć się już w wielu polskich miastach".

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas