Cyfrowy portret kandydatów na prezydenta

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przeprowadziła wśród kandydatów na Prezydenta RP ankietę, w której pytano ich o znajomość nowoczesnych technologii oraz o to, jakie są ich plany w zakresie informatyzacji Polski. Kandydaci okazali się zadziwiająco nowocześni...

Najważniejsi kandydaci zapewniają o swoim poparciu dla szybkiej informatyzacji Fot. Piotr Grzybowski
Najważniejsi kandydaci zapewniają o swoim poparciu dla szybkiej informatyzacji Fot. Piotr GrzybowskiAgencja SE/East News

W badaniu zabrakło odpowiedzi czterech kandydatów: Kornela Morawieckiego, Andrzeja Leppera, Bogusława Ziętka i Waldemara Pawlaka. Szczególnie zaskakujący jest brak odpowiedzi ze strony prezesa PSL, który wśród polityków uchodzi za guru informatyki.

Kandydatów portret własny

Z ankiet nadesłanych przez sześciu Kandydatów wynika, że wszyscy znakomicie radzą sobie w cyfrowej rzeczywistości. Dysponują przenośnym komputerem, mają w domu dostęp do szybkiego internetu, korzystają ze smartfonów i nawigacji satelitarnej. Nie są im obce serwisy społecznościowe, zakupy i bankowość internetowa. Na 24 możliwe punkty wskaźnika cyfrowości kandydaci uzyskali odpowiednio: Komorowski - 22 punkty, Napieralski - 21, Olechowski i Korwin-Mikke po 20, Jurek - 17, Kaczyński - 9. Są to wyniki zdecydowanie powyżej średniej, szczególnie w młodszym pokoleniu.

Perspektywy rozwoju

Równie dobrze kandydaci zaprezentowali się w artykułowaniu poglądów na wyzwania teleinformatyczne. Wszyscy zakwestionowali obecny stan zarządzania rozwojem informatyzacji społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy. Wśród opinii kandydatów pojawiła się koncepcja powołania specjalnego ośrodka przy Prezesie Rady Ministrów (Napieralski, Olechowski, Kaczyński) czy odwzorowania struktur istniejących w Komisji Europejskiej (Komorowski).

Kandydata cyfrowy portret własny - Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
materiały prasowe

Własność intelektualna

W zakresie ochrony własności intelektualnej wszyscy podkreślili konieczność ochrony praw twórców i wynalazców. Napieralski, Olechowski, Jurek i Kaczyński uznali, że usługi i treści, które powstały ze środków publicznych powinny być dostępne bezpłatnie, Komorowski zaakcentował konieczność edukacji w zakresie praw twórców i własności intelektualnej.

Edukacja

Poglądy na edukację teleinformatyczną odpowiadały poglądom politycznym kandydatów. Olechowski, Jurek i Kaczyński wskazali program socjalny, nakierowany na zapewnienie niezbędnego minimum umiejętności, ale obejmujący wszystkich, Komorowski opowiedział się za programem zrównoważonym a Napieralski za programem ambitnym, nakierowanym na wyłonienie przyszłych liderów gospodarki opartej na wiedzy, zaś Korwin-Mikke (co nie było niespodzianką!) ? program ultraliberalny.

Teleinformatyka w gospodarce

Wolność w internecie

Kandydaci mieli zbieżne poglądy co do wolności i bezpieczeństwa w internecie. Wszyscy docenili wolnościowy charakter sieci i wykluczyli cenzurę prewencyjną w sieci. "Indywidualna wolność i anonimowość wypowiedzi - państwo jest wyposażone w mechanizmy ścigania naruszających obowiązujące prawo" - odpowiadali.

Elektroniczna administracja

Wdrażanie e-administracji także pokazało odmienne punkty widzenia Kandydatów. Jurka cechuje konserwatywne podejście (utrzymanie systemu i danych całkowicie w rękach administracji, ale z udziałem zewnętrznych dostawców technologii), Olechowski i Kaczyński są tylko nieco bardziej otwarci na zewnętrzne firmy. Napieralski ma ostrożne, ale otwarte podejście - przekazałby typowe zadania w outsourcing, ale unikalne rozwiązania pozostawił działom informatycznym w administracji. Komorowski i Korwin-Mikke deklarują liberalne nastawienie na efektywną administrację, która potrafi powiedzieć czego chce i dba o koszty, uważają też, że administracja powinna zamawiać usługi informatyczne u zewnętrznych dostawców w każdym uzasadnionym ekonomicznie przypadku.

Priorytety

W siódmym zagadnieniu kandydaci mieli wskazać swoje przyszłe priorytetowe działania. Korelowały one z deklaracjami z wcześniejszych odpowiedzi w ankiecie. Komorowski i Napieralski wskazali komputer dla ucznia. Jurek, Komorowski, Olechowski, Kaczyński - dostęp do internetu szerokopasmowego w regionach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Jurek, Olechowski - promocję bezpieczeństwa dzieci w internecie, Komorowski, Napieralski - promocję wykorzystania technologii informatycznych w administracji, Olechowski - promocję edukacji informatycznej, Kaczyński - promocję innowacji i młodych firm IT, a także patronat nad procesami cyfryzacji dóbr kultury. Komorowski, wskazał też dwa dodatkowe priorytety, nie wymienione w zestawieniu: możliwość głosowania przez internet jako remedium na frekwencję wyborczą oraz elektroniczny tornister dla ucznia.

Na podstawie ankiety, można stwierdzić, że pięciu kandydatów to nie tylko czynni członkowie polskiego społeczeństwa informacyjnego. Kandydaci pokazali także, że znają zagadnienia związane z teleinformatyką i mają ugruntowane poglądy na jej rolę w gospodarce i życiu obywateli. A także, że ich plany i zamierzenia są dobrze skorelowane z ich programami dotyczącymi innych zagadnień - podsumowuje badanie Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Komputer w Firmie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas