Reklama

Dane obywateli w rękach cyberprzestępców

Internetowi włamywacze zdobyli dane osobowe wszystkich obywateli Brazylii. Jak do tego doszło?

Analitycy z firmy Kaspersky odkryli, że cyberprzestępcy oferują dostęp do pełnej bazy danych wszystkich obywateli Brazylii posiadających numer CPF (odpowiednik polskiego numeru PESEL). Aby uzyskać informacje wystarczy wprowadzić taki numer na specjalnej stronie, a system poda dane osobowe potencjalnej ofiary. Baza danych jest kompletna i zawiera informacje o każdym Brazylijczyku.

W wynikach wyszukiwania zostaje wyświetlone imię i nazwisko, data urodzenia, adres, kod pocztowy itd. - wszystkie te dane są łatwo dostępne dla cyberprzestępców. Analitycy wykryli trzy serwery oferujące tę "usługę" brazylijskim cyberprzestępcom. Działalność taką nazywamy C2C - "Cybercriminals To Cybercriminals" (cyberprzestępcy dla cyberprzestępców).

CPF jest jednym z najważniejszych dokumentów dla osoby mieszkającej w Brazylii. Numer ten jest unikatowy i jest niezbędny do wykonania różnych operacji, takich jak otwieranie kont bankowych, uzyskanie lub odnowienie prawa jazdy, zakup lub sprzedaż nieruchomości, otrzymanie pożyczki, ubieganie się o posadę (szczególnie w instytucjach publicznych), wyrobienie paszportu lub kart kredytowych.

Reklama

Przy użyciu takich danych cyberprzestępca może przejąć tożsamość innej osoby, aby w jej imieniu uzyskać dostęp do zasobów, kartę kredytową lub inne korzyści. Kolejnym przykładem wykorzystania takich informacji jest zdobycie dostępu do systemu bankowości internetowej. Posiadanie omawianych danych umożliwia cyberprzestępcom wykonanie pierwszego kroku w stronę przeprowadzenia ataków ukierunkowanych na poszczególne osoby.

Na usta ciśnie się pytanie: w jaki sposób cyberprzestępcy zdobyli te informacje? Z ogromnym prawdopodobieństwem, na skutek wycieku danych - nie tylko z departamentów rządowych, ale również firm zajmujących się handlem elektronicznym i innych korporacji, które padły ofiarą ataku i kradzieży baz danych.

- Dzisiaj przekonujemy się, że problem ochrony prywatnych informacji nie ogranicza się tylko do użytkowników, ale w tym samym stopniu dotyczy również rządów i korporacji - mówi Fabio Assolini, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab. Brazylia nie jest jedynym krajem, który boryka się z tym problemem. W wielu innych państwach odnotowano podobne przypadki wycieku poufnych danych pracowników lub obywateli z instytucji rządowych lub korporacji - dodał.

Władze brazylijskie badają incydent i prawdopodobnie już wkrótce dowiemy się na ten temat więcej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obywatelstwo | cyberprzestępcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne