Dwa polskie muzea w projekcie Google Art Project

Dzięki współpracy Google z Muzeum Sztuki w Łodzi i z Muzeum Pałacu w Wilanowie, zbiory tych placówek można już oglądać w ramach nowej globalnej edycji internetowej platformy Art Project.

Widok Kazimierza Nad Wisłą - teraz w Google Art Project
Widok Kazimierza Nad Wisłą - teraz w Google Art Projectmateriały prasowe

- Udział w Google Art Project to świetna okazja dla Muzeum Sztuki do poszerzenia kręgu odbiorców i dotarcia do publiczności na skalę globalną. Zaprezentowaliśmy w projekcie wybór dzieł zaczynając od końca XIX wieku, koncentrując się na wieku XX i kończąc na XXI. Za pomocą przeglądu dzieł chcemy zwrócić uwagę internautów na istotne dla nas nurty i tendencje sztuki nowoczesnej i współczesnej, pamiętając o ich dziewiętnastowiecznych korzeniach - mówi Małgorzata Ludwisiak, Wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. - Nasz wybór obejmuje artystów takich jak: Witkacy, Hiller, Szczuka, Kantor, Starczewski, Dobkowski, Modzelewski a w przyszłości powiększy się o kolejne ważne dla naszej kolekcji nazwiska.

Muzeum Pałacu w Wilanowie udostępniło w ramach Art Project 55 dzieł ze swojej kolekcji. Wśród nich znalazł się m.in. obraz Pompea Batoniego "Apollo i dwie Muzy" czy "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego" Jacquesa-Louisa Davida. Wszystkie dzieła można oglądać w wysokiej rozdzielczości, co najmniej kilku megapikseli.

- Jesteśmy muzeum otwartym: podążamy za myślą Stanisława Kostki Potockiego, który już w 1805 roku udostępnił swoją kolekcję publiczności. Dzisiaj trudno nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje Google Art Project, który pozwala na jeszcze szersze otwarcie muzeum w przestrzeni wirtualnej mówi Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie. - Przekonało nas to, że projekt nie polega tylko na pokazaniu naszych zbiorów niezwykle licznej publiczności, ale daje także możliwość opatrzenia dzieł komentarzem, polecenia naszych filmów dostępnych w serwisie YouTube i zachęcenia użytkowników do odwiedzenia strony internetowej muzeum.

- Dziś trudno jest już mówić o dotarciu do potencjalnego odbiorcy oferty kulturalnej bez wykorzystania narzędzi komunikacji elektronicznej, co więcej w moim przekonaniu wykorzystanie internetu do promocji i upowszechniania kultury jest dziś po prostu konieczne. Dlatego tak ważnym jest inwestowanie w digitalizację dziedzictwa kulturowego i promocję oferty muzealnej w sieci. Warto jednak podkreślić, że wirtualna możliwość oglądania dzieł może być tylko zachętą do obejrzenia ich w rzeczywistości, nie może być to zastępnik obcowania ze sztuką - mówi dr Monika Smoleń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Idea Art Project realizowana przez Google jest jedną z form dotarcia do szerokiego grona zainteresowanych sztuką wysoką, do niedawna zamkniętą w przestrzeni muzealnej. Ze względu na niekwestionowaną popularność Google, szanse zainteresowania się ofertą muzeów dzięki temu projektowi znacząco się zwiększają. Dlatego ogromnie cieszę się, że do listy najbardziej prestiżowych placówek muzealnych na całym świecie uczestniczących w projekcie dołączają dwie polskie instytucje Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Poza polskimi muzami, w ramach Art Project dostępne są kolekcje najbardziej znanych muzeów na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy paryskie Muzeum Orsay oraz kolekcje wielu interesujących instytucji z całego świata, jak np. Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy zbiory Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi. Miłośnicy sztuki mogą teraz za pomocą kilku kliknięć odkrywać już nie tylko obrazy, lecz także rzeźby, sztukę uliczną czy fotografie. Nowa, rozszerzona wersja Art Project objęła wiele dużych i małych instytucji, od tradycyjnych galerii po bardziej niekonwencjonalne miejsca, w których prezentowana jest sztuka. Projekt obejmuje teraz dzieła sztuki z szerokiego kręgu kultur i cywilizacji, np. brazylijskie graffiti uliczne, islamską sztukę użytkową i starożytną afrykańską sztukę naskalną.

W ramach platformy Art Project dostępnych jest ponad 30 000 dzieł sztuki w wysokiej rozdzielczości (w pierwszym etapie projektu, w lutym 2011 r., udostępniono w wysokiej rozdzielczości 1 000 dzieł z dziewięciu muzeów), w tym kilkadziesiąt dzieł, które można oglądać w ultra-wysokiej rozdzielczości. Wirtualne spacery po salach muzeów dostępne w widoku panoramicznym Street View obejmują obecnie 46 placówek, a ich liczba stale rośnie. Zdjęcia w widoku Street View są teraz wyświetlane w lepszej jakości.

Wprowadzono też istotne usprawnienia platformy Art Project. Użytkownicy mogą przeglądać zawartość serwisu według nazwiska artysty, dzieła, rodzaju sztuki, muzeum, kraju, kolekcji i epoki. Strona Art Project została zintegrowana z Google+ i usługami takimi jak Spotkania (rozmowy wideo na żywo), użytkownicy zyskali też narzędzia do tworzenia własnych kolekcji sztuki i dzielenia się nimi z innymi w internecie.

Dwie Twarze
materiały prasowe

- Google Art Project jest inicjatywą utworzonego w ubiegłym roku Instytutu Kultury Google w Paryżu. Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii Google z wiedzą ekspercką i kolekcjami partnerskich muzeów, powstała nowoczesna platforma pozwalająca na prezentowanie sztuki w internecie. Art Project zapewnia wiodącym muzeom na całym świecie możliwość realizacji ich misji również w przestrzeni internetowej. Wierzę, że podjęcie współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Pałacem w Wilanowie jako pierwszymi polskimi partnerami Google Art Project przyczyni się do odkrywania polskiej sztuki i muzeów przez internautów na całym świecie - mówi Agata Wacławik-Wejman, Dyrektor ds. publicznych i relacji rządowych Google.

Najważniejsze funkcje nowej odsłony platformy Google Art Project:

Zwiedzanie ponad 40 muzeów dzięki technologii Street View: internauci mogą wirtualnie spacerować po salach muzeów na stronie www.googleartproject.com i wybierać interesujące ich dzieła sztuki. Po kliknięciu na dane dzieło można wyświetlić więcej informacji lub przejść do obrazów w wysokiej rozdzielczości, jeśli są dostępne.

Specjalnie zaprojektowane aparaty fotograficzne Street View wykonały panoramiczne zdjęcia 360 wnętrz wybranych galerii. Zdjęcia zostały następnie połączone, umożliwiając płynne poruszanie się po ponad 385 salach różnych muzeów. Wnętrza galerii można również zwiedzać bezpośrednio, przy użyciu widoku Street View w serwisie Mapy Google.

Dzieła sztuki w ultra-wysokiej rozdzielczości: Wiele muzeów wybrało dzieło sztuki, które zostało sfotografowane z zachowaniem wyjątkowego poziomu szczegółowości, przy użyciu gigapikselowej technologii rejestracji obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Każdy taki zarejestrowany obraz zawiera około 7 miliardów pikseli, dzięki czemu internauci mogą przeanalizować ruchy pędzla czy warstwę patyny z większą dokładnością niż gołym okiem. Trudno dostrzegalne szczegóły nagle stają się bardzo wyraźne, jak w przypadku małych postaci na zniszczonej konstrukcji w obrazie Bruegela "Wieża Babel", tajemniczych i skomplikowanych rzeźbionych symboli Piedra del Sol w Meksyku czy detali arcydzieła Seurata "Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte".

Poza tym muzea udostępniły zdjęcia ponad 30 000 dzieł sztuki w wysokiej rozdzielczości. Jakość tych zdjęć, w połączeniu ze specjalną przeglądarką z funkcją powiększenia, umożliwia miłośnikom sztuki odkrywanie najdrobniejszych niuansów malowideł, których być może nigdy wcześniej nie mieli okazji oglądać z tak bliska. Przykładowo można dostrzec miniatury osób w rzece na obrazie "Widok Toledo" El Greka lub poszczególne punkty na malowidle Seurata "Grandcamp, wieczór".

Tworzenie własnej kolekcji: Funkcja "Utwórz kolekcję dzieł sztuki" pozwala użytkownikom zapisać określone zdjęcia dowolnych dzieł sztuki i stworzyć własną, spersonalizowaną kolekcję. Do każdego dzieła można dodawać komentarze, a następnie udostępnić całą kolekcję rodzinie i znajomym. To idealne narzędzie dla studentów lub grup pracujących wspólnie nad projektami lub zbiorami dzieł sztuki.

Odkrywaj, wyszukuj, oglądaj: Przy tak obszernym zbiorze dzieł sztuki istotną kwestią stało się zapewnienie użytkownikom narzędzi, które pozwoliłyby im wyszukiwać dzieła udostępniane przez wszystkich partnerów, a następnie filtrować je według określonych artystów. Zintegrowana funkcja wyszukiwania pozwala błyskawicznie znaleźć interesujące nas dzieła.

Art Project jest inicjatywą Instytutu Kultury utworzonego przez Google i wpisuje się w starania Google, aby kultura na stałe zagościła w internecie i była dostępna dla jak najszerszej grupy odbiorców. Instytut Kultury wcześniej opracował takie projekty, jak publikacja zdjęć Zwojów znad Morza Martwego w wysokiej rozdzielczości, digitalizacja archiwów Nelsona Mandeli czy stworzenie archiwum dokumentów muzeum Yad Vashem.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas