e-szkolenia w służbie bezrobotnych
Podczas IX Seminarium "Społeczeństwo Informacyjne w Administracji, Edukacji i Gospodarce" pod patronatem Wojewody Mazowieckiego - Leszka Mizielińskiego referat "e-szkolenia w służbie bezrobotnych" wygłosił Jakub Chmielarz z Wiedza Net. Poniżej przedstawiamy fragment wystąpienia.
"Powszechnie wiadomo, że znajomość obsługi komputera oraz podstawowych narzędzi do edycji tekstu jest najczęstszym wymogiem stawianym przez pracodawców. Barierą często nie do pokonania jest to, że szkolenia z obsługi komputera są organizowane dla stosunkowo małych grup bezrobotnych, a osoby nie posiadające takiego statusu muszą zapłacić w wielu przypadkach zbyt dużą, jak na ich budżet, kwotę za kurs komputerowy. Wątpliwy jest również w wielu wypadkach poziom takich szkoleń. Osoby kończące takie kursy komputerowe nie potrafią obsługiwać komputera, a otrzymują jedynie dokument ukończenia kursu nie poparty faktycznymi umiejętnościami.
Rozwiązaniem wielu problemów mogą być szkolenia dostarczane w formie elektronicznej - e-learning. Przygotowane profesjonalnie kursy, takich firm jak np. Thomson NETg, zawierają świetnie metodologicznie opracowaną treść. Dodatkowo kurs jest w 70% symulacją pracy na prawdziwej aplikacji. W e-szkoleniach brak elementów improwizacji, wszystko musi być wcześniej przewidziane i opracowane. Profesjonalne kursy posiadają architekturę obiektową, dzięki czemu uczący się może skorzystać tylko z wybranych elementów kursu. Jeżeli już posiada wiedzę z dziedziny, której ma zamiar się uczyć, może szkolenie rozpocząć od testu wstępnego, który określi poziom jego wiedzy i wygeneruje indywidualną ścieżkę szkoleniową w myśl zasady "ucz się tego, czego nie umiesz".
Ponadto e-kursy mogą być podręczną biblioteką wiedzy np. informatycznej. Przewagą e-szkoleń nad szkoleniami tradycyjnymi jest możliwość wielokrotnego korzystania z kursów. Kursanci mogą z nich korzystać wtedy, kiedy potrzebują. Licencje na e-szkolenia udziela się na określony czas np. na rok.
Przyszłość zapowiada wiele zmian. W ciągu najbliższych lat Polska wejdzie do Unii Europejskiej. Zmiany te wymuszą konieczność masowych szkoleń, począwszy od sektora administracji państwowej, a skończywszy na grupie rolników. Obecnie nie posiadamy żadnego sprawnego systemu, który by zapewnił szkolenia na masową skalę, jedynym rozwiązaniem wydaje się e-learning."