Reklama

Elon Musk pokrzyżował plany Putina. Potężne ataki z Kremla

Wygląda na to, że kosmiczny internet Starlink od Elona Muska całkowicie zniszczył plany propagandowe i wojenne Władimira Putina w kwestii Ukrainy.

Wygląda na to, że kosmiczny internet Starlink od Elona Muska całkowicie zniszczył plany propagandowe i wojenne Władimira Putina w kwestii Ukrainy.
Elon Musk wygrał wojnę informacyjną w Ukrainie z Władimirem Putinem /SpaceX/123RF /materiały prasowe

Najpierw Pentagon oficjalnie poinformował, że jest zachwycony faktem, w jaki sposób SpaceX wygrywa cyberwojnę z Kremlem, a teraz Steve Butow, amerykański generał brygady, dodał od siebie, że Musk "zniszczył kampanię informacyjną Władimira Putina" i dzięki jego systemowi "nikt, nawet do dziś, nie był w stanie uciszyć Zełenskiego".

Zaledwie tydzień po agresji Rosjan na Ukrainę swoje wsparcie naszemu sąsiadowi okazał Elon Musk ze swoją firmą SpaceX. Miliarder dostarczył na Ukrainę ponad 150 tysięcy zestawów kosmicznego internetu Starlink, by władze i mieszkańcy mogli bezpiecznie się ze sobą komunikować, walczyć z rosyjską dezinformacją i propagandą oraz dostarczać informacje o pozycjach rosyjskiego agresora. Ze Starlinka Zełenski korzystał podczas rozmów ze światowymi przywódcami, a obrońcy Azowstalu przekazywali informacje o sytuacji w mieście i umawiali dostawy zaopatrzenia.

Reklama

Kosmiczny internet Muska stał się solą w oku Kremla. W ciągu ostatnich trzech miesięcy dokonywano ataków słownych na szefa SpaceX, m.in. ze strony szefa Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, a także doszło do serii potężnych cyberataków na konstelację satelitów. Putinowi i jego ludziom nie udało się jednak zastraszyć miliardera ani tym bardziej zniszczyć Starlinka.

W zeszłym tygodniu Wolodymyr Zełenski pochwalił system Elona Muska w wywiadzie dla magazynu "Wired". Stwierdził, że sieć satelitarna jest "bardzo efektywna". - Pomogło nam to bardzo w momentach, gdy blokowano nasze miasta, miasteczka i obszary przy okupowanych terytoriach - mówił prezydent Ukrainy. - Ludzie którzy uciekli z terenów, gdzie nie było takiej pomocy jak Starlink relacjonowali, że Rosjanie wmawiali im, że Ukraina przestała istnieć. Część ludzi w to uwierzyła. Jestem naprawdę wdzięczny za wsparcie - podsumowywał.

Departament Obrony USA cały czas przygląda się działaniom Elona Muska i jego ludzi ze SpaceX. W końcu udało im się zbudować skuteczną tarczę ochronną przed cyberatakami i propagandą, którą teraz interesuje się sam rząd USA. Na razie nie pojawiło się zbyt wiele dokładnych informacji na ten temat, ale eksperci uważają, że możemy spodziewać się wykorzystania tej technologii przez Pentagon do zabezpieczenia innych globalnych systemów komunikacji.

Na pewno Starlink będzie jeszcze na o wiele większą skalę dostarczany ludności krajów, które zostaną zaatakowane przez Rosję w przyszłości lub wszędzie tam, gdzie w konflikty będą zaangażowane Stany Zjednoczone. Niezależny internet jest kluczowym elementem sprawnie prowadzonej obrony przed agresorami. I co najważniejsze, pomogą one bronić się i walczyć z propagandą zwykłym ludziom, których jest zawsze znacznie więcej od żołnierzy.

Elon Musk zbuduje podziemne tunele dla Pentagonu

Przypominamy, że kosmiczny internet Starlink będzie wykorzystywany przez Pentagon w obliczu konfliktu z Rosją czy Chinami, a statek Starship będzie w krótkim czasie przenosił broń jądrową pomiędzy bazami USA na całym świecie. Nie inaczej będzie z firmą The Boring Company, która ma budować podziemne tunele dla Departamentu Obrony, a Neuralink bierze udział w programie rozwoju interfejsów mózg-komputer dla żołnierzy w ramach projektu DARPA.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy