Google i tajne kody. Wpisz je w wyszukiwarce, a mocno się zdziwisz
Zasad działania wyszukiwarki Google raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, gdyż regularnie korzysta z niej prawie 30 milionów Polaków, jednak tylko niewielka cześć z nas zdaje sobie sprawę z jej ukrytych funkcji, które z pewnością w niektórych sytuacjach mogą okazać się przydatne lub wywołać uśmiech na twarzy użytkowników. Co trzeba wpisać w wyszukiwarkę Google, aby ukazały się one naszym oczom?
Tajne kody Google
Wyszukiwarka Google jest najpopularniejszą stroną internetową w całej Polsce. Według najnowszych danych korzysta z niej aż 29 milionów mieszkańców naszego kraju, którzy chcąc wyszukać informacji na dany temat, po prostu wpisują wybraną frazę i cieszą się niemal nieskończonymi zasobami internetu.
Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z dodatkowych funkcji wyszukiwarki Google dostępnych po wpisaniu w pole wyszukiwania odpowiednich słów. Część z nich z pewnością wywoła uśmiech na waszej twarzy, część oderwie na chwilę od otaczających problemów, a część nieraz przyda się podczas codziennych czynności.
Askew
Po wpisaniu w Google hasła "askew", nasza wyszukiwarka jak gdyby nigdy nic nagle się przekrzywi. Samo słowo "askew" oznacza po angielsku "krzywy", więc programiści postanowili w ten nietypowy sposób zaskoczyć wszystkich szukający informacji dotyczących tej frazy.
Do a barrell roll
Podobnie sytuacja wygląda po wpisaniu w Google frazy "do a barrel roll". "Barrel roll" to po prostu beczka, więc po wpisaniu po angielsku w wyszukiwarkę hasła "zrób beczkę", Google najzwyczajniej w świecie... zrobi beczkę.
Wykresy funkcji
Jeśli w pole wyszukiwania wprowadzimy wzór funkcji (np. y=2x), Google narysuje nam odpowiedni wykres. Co ciekawe, tak wygląda wzór funkcji na logo Batmana - 2*sqrt(-abs(abs(x)-1)* abs(3-abs (x))/ ((abs(x)-1)*(3-abs(x))))* (1+abs( abs(x)-3)/ (abs(x)-3))*sqrt(1-(x/ 7)^2) +(5+0.97(abs(x-.5)+abs(x+.5))- 3*(abs(x-.75)+abs(x+.75))) (1+abs(1-abs(x))/(1-abs(x))), -3*sqrt(1-(x/7)^2)*sqrt(abs(abs(x)-4) /(abs(x)-4)), abs(x/2)-0.0913722(x^2)-3+ sqrt(1-(abs(abs(x)-2)-1)^2), (2.71052+(1.5-.5*abs(x))-1.35526*sqrt(4- (abs(x)-1)^2))*sqrt(abs(abs(x)-1)/(abs(x) -1))+0.9.
Odległość
Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się, jak długa jest droga pomiędzy dwoma miastami, wystarczy w wyszukiwarkę Google wpisać nazwę tych miejscowości i słowo "dystans" np. "Warszawa Kraków dystans". Wówczas pokaże nam się odpowiednia mapka oraz liczba kilometrów.
Pogoda
Gdybyście chcieli szybko dowiedzieć się, jaka będzie temperatura w waszym mieście, a akurat nie pobraliście jeszcze aplikacji "Interia Pogoda", wówczas możecie wpisać w Google słowo "pogoda" oraz nazwę miejscowości. Waszym oczom ukaże się dosyć szczegółowa prognoza na najbliższy okres.
Rzut monetą, kalkulator, metronom, rzut kostką, spinner
Google oferuje również w swojej wyszukiwarce wiele narzędzi takich: wirtualna moneta, kalkulator, metronom, kość do gry, selektor kolorów, tuner czy koło fortuny. Aby móc z nich skorzystać wystarczy kolejno wpisać: "rzut monetą", "kalkulator", "metronom", "rzut kostką", "selektor kolorów", "tuner Google" i "spinner".
Przelicznik walut
Potrzebujesz przeliczyć pewną sumę pieniędzy z jednej waluty na drugą? Żaden problem. Wpisujesz w Google "przelicznik walut" i od razu masz dostęp do narzędzia zawierającego aktualne dane z ponad stu różnych walut.
Pasjans, Pac-Man, Kółko i krzyżyk, Saper, Snake
Po ciężkich dniu każdemu należy się chwila odpoczynku, a wiele osób preferuje odpoczywać, grając w gry. Google w swojej wyszukiwarce oferuje kilka pozycji, wśród których są między innymi: pasjans, Pac-Man, kółko i krzyżyk, saper czy snake. Wystarczy wpisać ich nazwę.