Internauci ratują Windowsa XP

Już ponad 30 tys. internautów podpisało petycję o "uratowanie Windowsa XP", którą kilka dni temu umieścił w sieci serwis InfoWorld. Internauci nie chcą być zmuszani do przesiadania się na droższy i w ich mniemaniu mniej przydatny Windows Vista.

Jak się okazuje interesy producenta Windows nie zawsze są zgodne z interesami jego klientów. Microsoft chce powoli wycofać z rynku XP, aby napędzić sprzedaż nowszego Windows Vista. Miało temu służyć m. in. wstrzymanie sprzedaży Windows XP w wersji OEM.

Początkowo planowano, że już od 31 stycznia br. Windows nie będzie sprzedawany wraz z nowymi komputerami. Z powodu nacisków ze strony konsumentów przedłużono jednak dostępność OEM-owej wersji do 30 czerwca 2008.

Mimo to nie wszyscy są zadowoleni. Kilka dni temu serwis InfoWorld umieścił w internecie petycję dotyczącą Windowsa XP. Jej autorzy domagają się przedłużenia sprzedaży Windowsa XP, ale nie chcą wyznaczania kolejnej daty granicznej dla prowadzenia tej sprzedaży. Ich zdaniem Windows XP powinien być po prostu dostępny tak długo, jak będzie na niego zapotrzebowanie.

Reklama

Jak dotąd petycję podpisało ponad 30 tys. osób. InfoWorld zachęca również do przesyłania filmów, które będą mogły stanowić wsparcie dla kampanii o nazwie "Save XP". Będą one dostępne na stronie kampanii pod adresem savexp.com, gdzie znajdziemy również inne materiały propagandowe i artykuły dotyczące Windows XP.

Pomimo, że od premiery Windows Vista minął już prawie rok, wiele osób ma do niego zastrzeżenia. Nadal nie rozwiązano wszystkich problemów z kompatybilnością. Niektóre testy wykazały, że Windows XP SP 3 działa sprawniej niż Vista SP 1.

Inicjatorzy kampanii sądzą też, że Microsoft zwyczajnie nie chce się przyznać, że Windows Vista to porażka i próbują na siłę wcisnąć go klientom. Niektórzy mówią nawet, że Windows Vista to podobne zjawisko na rynku jak kiedyś Windows Milenium.

Nie da się też ukryć, że ogromną rolę w całym konflikcie odgrywa przyzwyczajenie użytkowników. Microsoft długo zwlekał z nowym systemem i duża liczba jego klientów jest niemal emocjonalnie związana z Windows XP.

Obecnie Windows XP dość często pojawia się w ofertach komputerów dla firm, które zwykle migrują na nowe systemy później niż użytkownicy indywidualni. Ponadto pozostawanie przy XP zaleciła brytyjskim szkołom agencja Becta, doradzająca w sprawach związanych z technologiami informatycznymi.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: serwis | Microsoft | internauci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy