Internet Explorer 8 najbezpieczniejszą przeglądarką?
Internet Explorer 8 najlepiej chroni użytkowników internetu przed złośliwymi programami oraz phishingiem - dowodzi Microsoft, powołując się na wyniki testów przeprowadzonych przez niezależne laboratoria NSS Labs.
Internet Explorer 8 zablokował próby wyświetlenia 81 proc. witryn zawierających złośliwe oprogramowanie. Kolejne miejsca zajęły:
- Firefox 27 proc.,
- Safari 21 proc.
- Chrome 7 proc.
Na ostatnim miejscu znalazła się przeglądarka Opera z wynikiem 1proc.
Jak twierdzi M icrosoft, jedynie Internet Explorer poprawił swoje wyniki względem podobnych testów, które przeprowadzono w lutym tego roku. Jego bezpieczeństwo wzrosnąć miało o 12 proc., podczas gdy w przypadku pozostałych przeglądarek odnotowano spadki o 3 proc. (Firefox i Safari), 4 proc. (Opera) i o 8 proc. (Chrome).
W trakcie testu ustalono także średni czas dodania nowej strony zawierającej złośliwe oprogramowanie do listy zablokowanych stron od momentu pojawienia się jej w sieci. Czasy dla poszczególnych przeglądarek wyniosły:
- Opera 5,5 godziny
- Firefox 6,7 godziny
Internet Explorer 9,2 godziny
- Safari 31,5 godziny
- Chrome 76,8 godziny.
Testy polegały na sprawdzeniu możliwości identyfikacji niebezpiecznych stron przez przeglądarki internetowe. W tym celu wykorzystano ponad 2000 stron internetowych zdefiniowanych jako złośliwe. Większość z nich stanowiły prawdziwe strony wykorzystywane przez przestępców do instalowania w systemach użytkowników złośliwych programów podszywających się np. pod popularne aplikacje.
W drugim teście eksperci NSS Labs sprawdzili skuteczność przeglądarek w chronieniu swoich użytkowników przed atakami phishingowymi. Skuteczność ósmej wersji Internet Explorera sięgnęła tutaj 83 proc. Na drugim miejscu, z skutecznością na poziomie 80 proc., uplasowała się przeglądarka Firefox. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio:
- Opera 54 proc.
- Chrome 26 proc.
- Safari 2 proc.
Internet Explorer 8 miał także najlepszy czas dodania nowej niebezpiecznej strony phishingowej do listy zablokowanych stron, który wyniósł 4,96 godziny od momentu pojawienia się strony w sieci.
W przypadku pozostałych przeglądarek ten czas wyniósł odpowiednio:
- Firefox 5,24 godziny
- Opera 6,19 godziny
- Chrome 11,08 godziny
- Safari 54,67 godziny
Średnia długość życia strony phishingowej wynosi 52 godziny.
Poza przeglądarką Microsoft, w testach uczestniczyły cztery inne najpopularniejsze na rynku produkty: Firefox 3.0, Safari 4, Chrome 2 oraz Opera 10 beta. Wszystkie przeglądarki zostały przetestowane na identycznie skonfigurowanych urządzeniach wyposażonych w: Microsoft Windows 7 RC (build 7100), 1 GB RAM, 8 GB HD.