Internet ratuje starszych przed depresją? Nowe badanie
Najnowsze badania sugerują, że internet może poprawić zdrowie psychiczne. Wśród osób po pięćdziesiątce na całym świecie regularne korzystanie z niego pomaga zmniejszyć objawy depresji i poprawić ogólną jakość życia. Dlaczego tak się dzieje?
Zdrowie psychiczne osób w średnim wieku i starszych stało się jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny. W 2019 roku około 14 proc. osób powyżej 55. roku życia zmagało się z zaburzeniami psychicznymi, w tym z depresją.
Artykuł opublikowany w Nature Human Behaviour opisuje analizę wpływu korzystania z internetu na zdrowie psychiczne osób po pięćdziesiątce w 23 krajach. Badacze z City University of Hong Kong i University of Hong Kong wykorzystali dane z sześciu dużych projektów badawczych, obejmujących różne regiony świata, m.in. Europę, Chiny, Stany Zjednoczone czy Brazylię.
Łącznie przebadano ponad 87,5 tys. uczestników. Byli oni monitorowani średnio przez sześć lat, więc podstawy do oceny związku między korzystaniem z internetu a zdrowiem psychicznym są dość solidne.
Internet a zdrowie psychiczne
Badanie wykazało, że osoby, które korzystały z internetu regularnie, miały mniej objawów depresji i lepiej oceniały swoje zdrowie. Najlepsze efekty obserwowano u tych, którzy sięgali po internet codziennie lub kilka razy w tygodniu.
Wpływ ten był szczególnie widoczny w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Chinach. Co więcej, nawet osoby z wysokim genetycznym ryzykiem zaburzeń psychicznych odczuwały pozytywne skutki regularnego korzystania z internetu.
Kto najbardziej zyskuje na korzystaniu z internetu?
Związek między internetem a zdrowiem psychicznym był najbardziej zauważalny u osób starszych, powyżej 65. roku życia, a także u tych, którzy mieli ograniczone kontakty społeczne, byli samotni lub nieaktywni fizycznie.
Internet stał się szczególnie istotnym narzędziem w czasie pandemii, gdy ograniczenia społeczne zmusiły wiele osób do izolacji. Umożliwiał kontakt z bliskimi i dostęp do informacji czy rozrywki, co miało spory wpływ na przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia.
Jednym z problemów badania były różnice w sposobie zbierania danych na temat korzystania z internetu. Na przykład w Europie i Izraelu pytano uczestników, czy używali internetu w ciągu ostatnich siedmiu dni, podczas gdy w Chinach określano korzystanie z sieci w ostatnim miesiącu. W Brazylii zaś pytano o aktywność w internecie w ciągu ostatniego roku.
Mocno skomplikowało to analizę danych i z pewnością miało pewien wpływ na jakość otrzymanych wyników. Niemniej jednak, ogólny trend wskazuje na pozytywny wpływ internetu na zdrowie psychiczne.
Internet jako narzędzie walki z osamotnieniem
Wyniki badania pokazują, że promowanie korzystania z internetu wśród starszych osób może stać się skutecznym sposobem na poprawę ich zdrowia psychicznego. Mogłoby to obejmować m.in. tworzenie łatwo dostępnych dla seniorów platform społecznościowych, edukacyjnych czy rozrywkowych.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!