Internetowa encyklopedia zwierząt
Internetową encyklopedię, która pomieści informacje o wszystkich opisanych przez ludzkość gatunkach zwierząt i roślin, chce stworzyć ekipa około 30 osób kierowana przez U.S. Field Museum Uniwersytetu Harvarda i kilka innych organizacji.
Na sam początek projekt otrzymał dotacje w wysokości 12,5 mln dol. od dwóch amerykańskich fundacji (John D. and Catherine T. MacArthur Foundation oraz Alfred P. Sloan Foundation). Zadanie jest śmiałe, bo trzeba opisać 1,8 mln gatunków roślin i zwierząt. Potem opisywane będą również grzyby i mikroby. Jak na razie kilka demonstracyjnych artykułów znajduje się na stronie Eol.org.
Twórcy "Encyklopedii Życia" chcieliby, aby jej treści były przydatne zarówno dla ucznia, który ma odrobić zadanie domowe, jak i dla naukowców (będzie możliwość wybrania podstawowej lub rozszerzonej wersji artykułu). Będą się w niej znajdowały materiały multimedialne - zdjęcia, mapy, i filmy w powszechnych formatach. Biolodzy-hobbyści będą mogli dodać własne materiały, ale przed publikacją zostaną one sprawdzone przez ekspertów.
Do encyklopedii będą również systematycznie dodawane informacje o nowoodkrytych gatunkach. Naukowcy szacują, że na świecie może być 8 mln gatunków roślin i zwierząt, a więc wcale nie jest powiedziane, że encyklopedia zamknie się na opisaniu tych znanych obecnie. Poza tym dodane będą informacje o gatunkach wymarłych i znanych już tylko ze skamielin.
"Encyklopedia Życia" będzie nie tylko dostarczać informacji o wszystkich istniejących zwierzętach i roślinach, ale będzie również odgrywała pewną rolę w promocji ochrony środowiska i informowaniu o gatunkach zagrożonych.
Naukowcy zwrócili również uwagę na to, że rok 2007 jest bardzo dobry do rozpoczęcia prac. To właśnie w tym roku wypada wypada 300. rocznica urodzin Karola Linneusza. Ten szwedzki uczony opisał ponad 7,7 tys. gatunków roślin i ponad 4 tys. gatunków zwierząt. To jemu zawdzięczamy upowszechnienie zasad dwuimiennego nazewnictwa organizmów.
W tworzeniu "Encyclopedia of Life" uczestniczą następujące instytucje: U.S. Field Museum, Harvard University, Marine Biological Laboratory, Missouri Botanical Garden, Smithsonian Institution oraz Biodiversity Heritage Library. Przekazane obecnie fundusze na rzecz projektu zaspokoją jego potrzeby na ok. 2,5 roku.