500 potężnych dronów bojowych dla Ukrainy. Rosja zadrży
Wielki przełom dla armii naszego wschodniego sąsiada. Niemcy podpisały umowę z Ukrainą na sfinansowanie produkcji ponad 500 dronów dalekiego zasięgu typu An-196 "Lutyj". Drony oferują zasięg nawet 1200 kilometrów, co oznacza, że Siły Zbrojne Ukrainy będą mogły na o wiele większą skalę atakować obiekty leżące w głębi Rosji.

Jak donosi gazeta Die Welt, drony te, określane jako drony kamikadze An-196 "Lutyj" (Lyutiy), są przeznaczone do precyzyjnych uderzeń na cele strategiczne. Umowa została ogłoszona dziś, 1 lipca, i stanowi część szerszego wsparcia Niemiec dla ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego.
Ujawniono, że kwota przeznaczona na ten projekt wynosi ponad 100 milionów euro, choć niektóre źródła sugerują, że wsparcie może być większe, sięgając setek milionów euro, w ramach programu wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy. Drony An-196 to ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne produkowane bezpośrednio na terenie naszego wschodniego sąsiada od zaledwie kilku miesięcy.
500 potężnych dronów bojowych dla Ukrainy
Są zdolne do przenoszenia ładunku wybuchowego o masie do 50 kg, co czyni je efektywnym narzędziem do precyzyjnych uderzeń. Drony te zostały zaprojektowane z myślą o niszczeniu kluczowej infrastruktury wroga, takiej jak magazyny amunicji, centra dowodzenia czy obiekty przemysłowe. Ich konstrukcja i możliwości techniczne są porównywalne z innymi zaawansowanymi systemami bezzałogowymi używanymi w konflikcie.
Eksperci podkreślają, że finansowanie produkcji dronów przez Niemcy jest elementem szerszej strategii wspierania Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu z Rosją. Drony dalekiego zasięgu, takie jak An-196, odgrywają kluczową rolę w najnowszej ukraińskiej strategii obronnej, umożliwiając ataki na cele głęboko na terytorium wroga. To właśnie dzięki takim misjom udało się w ostatnich miesiącach zadać potężne ciosy armii Kremla na jej zapleczu.
Drony An-196 to potężna broń
Ocenia się, że ataki dronów doprowadziły do powstania wielomiliardowych strat dla Kremla. Kolejna flota 500 dronów pozwoli tylko zwiększyć koszty Rosji w prowadzeniu wojny i przez to osłabić jej aktywność na froncie.
Analitycy tłumaczą, że współpraca obu krajów podkreśla także rosnące znaczenie ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego, który zyskał uznanie za innowacyjność i skuteczność na polu walki. Niemcy, jako jeden z głównych europejskich sojuszników Ukrainy, zwiększają swoje zaangażowanie w dostawy sprzętu wojskowego, w tym zaawansowanych technologii, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dla regionu, a przede wszystkim dla Polski.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!