Jak być bezpiecznym w internecie?

Dla najmłodszych internet jest ważną przestrzenią ekspresji. Przenoszą do sieci prywatne informacje, zdjęcia, publikują filmy. Niestety, nie zawsze pamiętają, że może to doprowadzić do nieszczęścia. 9 lutego, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, akcje edukacyjne odbędą się w 60 krajach na świecie. Mają pomóc najmłodszym w bezpiecznym korzystaniu z portali społecznościowych.

Dzieci i internet - bez odpowiedniej kontroli rodziców, sieć może być niebezpieczna
Dzieci i internet - bez odpowiedniej kontroli rodziców, sieć może być niebezpiecznaAFP

"Pospolite ruszenie" dla internetu

- To wyjątkowa inicjatywa, która przez ostatnie siedem lat nabrała dużego rozmachu i co roku w lutym staje się platformą bliskiej współpracy narodowych ośrodków programu "Safer Internet", partnerów rządowych, pozarządowych i komercyjnych - wszystkich działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci online - mówi Agnieszka Wrzesień, koordynator projektu "Saferinternet.pl" z Fundacji Dzieci Niczyje.

-Czy internet jest anonimowy i czy internauci są uczciwi? Wypowiedz się na forum

W Polsce akcje związane z DBI trwają od początku roku - organizatorzy z całego kraju zgłosili już prawie tysiąc inicjatyw związanych z bezpieczeństwem najmłodszych online. Oprócz tradycyjnych zajęć edukacyjnych, wśród propozycji znalazły się występy teatrzyków szkolnych, happeningi, audycje w szkolnych radiowęzłach, czy lokalne kampanie informacyjne. Inicjatywy rejestrować można w serwisie www.dbi.pl do końca lutego 2010 roku.

Poza lokalnymi wydarzeniami, w ramach obchodów DBI, pod adresem http://www.sid2010quiz.org/ od 9 lutego do 9 marca polskie dzieci w wieku 9-15 lat będą mogły wziąć udział w międzynarodowym quizie organizowanym przez sieć Insafe, która zrzesza narodowe ośrodki programu "Safer Internet". Z kolei dla najmłodszych (poniżej 9 roku życia) przygotowany został konkurs na plakat o bezpiecznym internecie. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na ogólnoeuropejską ceremonię rozdania nagród.

9 lutego we wszystkich krajach Unii Europejskiej rusza kampania medialna poświęcona problematyce ochrony prywatności w Internecie - "Think B4 U post!", w Polsce realizowana pod hasłem "Pomyśl zanim wyślesz".

Dla najmłodszych internet jest niezwykle ważną przestrzenią ekspresji własnych poglądów, rozwijania zainteresowań lub też nawiązywania nowych kontaktów. Przenoszą do sieci prywatne informacje, zdjęcia, publikują filmy, chcą być popularni i lubiani. Niestety, nie zawsze pamiętają, że brak rozwagi i dbałości o prywatność swoją i innych, może doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego głównym celem tegorocznej kampanii jest nauczenie młodych internautów rozsądnego i odpowiedzialnego publikowania informacji online - mówi Anna Rywczyńska, koordynator Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK.

Internetowy ślad

Jak podaje Kaspersky Lab, aktualne statystyki użytkowników dla Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych pokazują, że młodzi internauci z grupy wiekowej 12-19 lat korzystają z internetu głównie w celach komunikacyjnych. Połowę czasu spędzanego online młodzi ludzie przebywają na portalach społecznościowych lub korzystają z komunikatorów internetowych i programów pocztowych. Wielu z nich nie jest świadomych, albo nie przejmuje się faktem, że mało rygorystyczne ustawienia bezpieczeństwa sprawiają, że każdy może przeczytać ich informacje.

Przy pomocy wyszukiwarki każdy może zebrać dane osobowe ze źródeł internetowych, czy listy życzeń w sklepie internetowym. Informacje te mogą następnie wykorzystać do stworzenia pełnego profilu osobowego.

Trzeba również pamiętać, że często nie można całkowicie usunąć zdjęć czy komentarzy opublikowanych na portalach społecznościowych. Takie informacje mogą mieć wpływ na to, jak potencjalni pracodawcy ocenią aplikacje o pracę. Hasło Dnia Bezpiecznego Internetu 2010 - "Pomyśl, zanim wyślesz" - jest wskazówką, jak postępować podczas korzystania z portali społecznościowych.

Nawet osoby, które nie spędzają całego swojego wolnego czasu w Internecie (jak większość dorosłych oraz osoby starsze), spotykają się teraz z coraz większą liczbą zagrożeń i coraz bardziej wyrafinowanymi atakami. Według ekspertów z Kaspersky Lab, jest to jeden z głównych trendów w bezpieczeństwie komputerowym w 2010 roku. - Przewidujemy, że w tym roku pojawi się znacznie więcej wyrafinowanych szkodliwych programów, które spowodują problemy nawet zwykłym użytkownikom - powiedział Magnus Kalkuhl. - Komputer, który nie zawiera aktualnego oprogramowania antywirusowego, jest narażony na ataki. Wystarczy jedno kliknięcie myszką, aby w tle zostało zainstalowane szkodliwe oprogramowanie. Z tego miejsca szkodnik może na przykład szpiegować hasła czy informacje dotyczące kart kredytowych.

ŁK

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas