Jak cyberprzestępcy atakują smartfony?
Wzrost popularności smartfonów powoduje wzrost liczby zagrożeń - szczególnie tych, które są wymierzone w Androida - ostrzega firma Trend Micro, która przygotowała film pt. "Cyberprzestępcy celują w mobilnych". Materiał pokazuje to, w jaki sposób zwykły smartfon może zostać przekształcony w urządzenie szpiegujące, zdolne do kradzieży nawet poufnych danych.
Dziś ciężko jest wyobrazić sobie życie i pracę bez technologii mobilnych. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiej możliwości, by szybko i łatwo dzielić się swoimi pomysłami i odczuciami z innymi ludźmi na całym świecie. A to wszystko dzięki smartfonom - czyli zaawansowanym telefonom, które służą nie tylko do wysyłania SMS-ów i do dzwonienia, ale także do edycji plików, do odbierania firmowych czy służbowych maili czy też do surfowania i korzystania z mediów społecznościowych. Urządzenia te są bardzo popularne również w naszym kraju - według raportu IDC smartfony stanowiły 47,5 proc. wszystkich telefonów komórkowych sprzedanych w Polsce w pierwszym kwartale 2012 roku.
Na świecie sprzedaje się aktualnie więcej smartfonów niż komputerów. Najpopularniejsze są urządzenia bazujące na Androidzie - według ekspertów z firmy analitycznej Canalys, aż 49 proc. smartfonów sprzedanych w 2011 roku obsługuje właśnie ten system operacyjny . Codziennie uruchamia się kolejne 850 000 urządzeń z systemem Android, a do końca 2011 roku pobrano 35 miliardów aplikacji. Olbrzymia popularność smartfonów idzie w parze z kolejnymi atakami złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy uważnie śledzą trendy i to właśnie smartfony są dla nich teraz najatrakcyjniejszym łupem. Szpiegostwo korporacyjne i handel firmowymi danymi jeszcze nigdy nie były tak łatwe.
"Cyberprzestępcy szukają możliwości łatwego wzbogacenia się. Są ekspertami w dziedzinie inżynierii społecznej. Potrafią zmylić ofiarę i skłonić ją do tego, by pobrała złośliwe oprogramowanie" - mówi Rik Ferguson z firmy Trend Micro. "Zainfekowany telefon może dostarczyć cyberprzestępcom informacji o nas i o naszej firmie, może też wysyłać niewidoczne dla nas drogie SMS-y. Tego rodzaju atak może mieć poważne konsekwencje" - dodaje Ferguson.
Cyberprzestępcy celują w mobilnych
Na obniżenie poziomu bezpieczeństwa firmowych danych wpływa też postępująca konsumeryzacja, czyli zjawisko polegające na wykorzystaniu przez pracowników prywatnych urządzeń do wykonywania obowiązków zawodowych.
"Ze smartfonów korzystają zarówno użytkownicy indywidualni, jak i biznesowi. Granice między życiem prywatnym i zawodowym zacierają się - ludzie aktywni zawodowo nawiązują kontakty biznesowe za pomocą portali społecznościowych, chcą też mieć stały dostęp do danych firmowych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, również z prywatnych urządzeń. Takie zachowanie może spowodować spadek bezpieczeństwa firmowych danych" - mówi Jarosław Samonek z Trend Micro. "Konsumeryzacja nie jest jednak negatywnym zjawiskiem - odpowiednio kierowana przynosi firmom liczne korzyści, m.in. wzrost produktywności i satysfakcji pracowników, którzy doceniają wygodę związaną z możliwością pracy w dowolnym czasie i miejscu, z dowolnych urządzeń" - dodaje.
Na szczęście możemy podjąć pewne działania, które zwiększają bezpieczeństwo smartfonów podłączanych do firmowych sieci.
Wskazówki pozwalające na ochronę naszych urządzeń cyberprzestępcami:
- Zawsze zabezpieczaj urządzenie hasłem,
- Korzystaj tylko z oficjalnych kanałów dystrybucji aplikacji,
- Sprawdzaj wydawcę i reputację każdej aplikacji, którą ściągasz,
- Kiedy instalujesz aplikacje, sprawdź jakich pozwoleń od Ciebie żąda,
- Pamiętaj, by zainwestować w sprawny system służący do zabezpieczenia urządzeń i do zarządzania telefonami podłączanymi do sieci korporacji.