Jak pilnować naszych zdjęć w internecie?

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Niedawno głośno było o anonimowych włamywaczach (lub włamywaczu), którzy zdołali wykraść z internetowej chmury zdjęcia hollywoodzkich celebrytów, a następnie rozpowszechnili je w sieci. Według ekspertów, takie wycieki nie są jednak żadną nowością. Wraz z dwoma firmami zajmującymi się cyfrowym bezpieczeństwem, przygotowaliśmy garść porad osób trzymających swoje zdjęcia "w chmurze".

Nasze fotografie umieszczane w internecie (czy to w serwisach, czy w chmurze), nawet te najbardziej intymne, są tak bezpieczne, jak bardzo my sami jesteśmy ostrożni
Nasze fotografie umieszczane w internecie (czy to w serwisach, czy w chmurze), nawet te najbardziej intymne, są tak bezpieczne, jak bardzo my sami jesteśmy ostrożni123RF/PICSEL

Wydaje się, że internauci podchodzą do prywatności w sieci odpowiedzialnie. Według ubiegłorocznego badania Pew Research Center aż 86 proc. użytkowników podjęło kroki, by ich aktywność w internecie była anonimowa. W tym celu niektórzy z nich usuwają ciasteczka z przeglądarek, a nawet korzystają z tymczasowych adresów e-mail. Próba ochrony prywatności przez internautów jest zasadna - na każdej przeglądanej stronie atakują ich reklamy, które wyświetlają oferty zakupu przedmiotu, który chwilę wcześniej przeglądali np. w serwisie aukcyjnym. Jak podkreślają eksperci z firmy ESET, dane o użytkowniku mogą posłużyć nie tylko do tworzenia personalizowanych reklam. Zdobyte informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości w sieci i w ten sposób doprowadzić do zniszczenia reputacji ofiary, nie tylko w sieci.

Eksperci przywołują kilka zasad, których przestrzeganie pozwala chronić prywatność w sieci i zabezpieczyć się przed wyciekiem poufnych danych, np. nagich selfie. Należy sobie zdawać sprawę, że w razie ewentualnego ataku lub nawet błędu programistycznego prywatne zdjęcia załączane do wiadomości email, wysyłane w  wiadomościach MMS czy przechowywane w chmurze, mogą wyciec i trafić w niepowołane ręce. Jak chronić zatem swoją prywatność w sieci? Szczególną uwagę warto zwrócić na ustawienia prywatności w serwisach społecznościowych. Nie sposób zapomnieć również o używaniu bezpiecznych haseł - to jest takich, które zbudowane są przynajmniej z 8 znaków (w tym cyfr i znaków specjalnych) i których nie można odgadnąć, łącząc np. imię ukochanego psa z datą swoich urodzin.

4 złote zasady prywatności w sieci (według ekspertów firmy ESET):

1. Zmień ustawienia prywatności w serwisach społecznościowych

Warto przejrzeć ustawienia prywatności swojego konta na Facebooku. Wiele danych jest udostępnianych domyślnie, chyba że zablokujesz do nich dostęp, zmieniając ustawienia. Możesz określić, które informacje o Tobie i publikowane posty są widoczne wyłącznie dla twoich znajomych. 

2. Korzystaj z przeglądarki w trybie prywatnym/incognito

Gdy z jednego komputera korzysta więcej osób, warto rozważyć korzystanie z przeglądarki internetowej w trybie prywatnym/incognito. Dzięki temu historia przeglądanych stron WWW nie będzie zapisywana w przeglądarce. Nie zostaną zapamiętane również dane wprowadzane w formularzach i polach wyszukiwania, a także hasła, listy pobieranych plików i  ciasteczka. 

3. Nie używaj tego samego hasła do zabezpieczenia różnych usług w sieci

Dostęp do każdego ze swoich kont zabezpiecz innym, niezależnym hasłem. Jeśli dany serwis oferuje dwuskładnikowe uwierzytelnianie, korzystaj z niego. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wycieku twoich prywatnych danych.

4. Wszystko, co robisz w sieci, pozostawia ślad

Bez względu na to, jak bardzo dbasz o swoje bezpieczeństwo w sieci, zawsze pozostanie ślad Twoich działań w sieci. Jeśli naprawdę zależy Ci na prywatności, zastanów się dwa razy, zanim udostępnisz w internecie jakiekolwiek wrażliwe dla Ciebie dane, takie jak zdjęcia z wakacji.

Cyberprzestępcy, a także zwyczajnie złośliwi użytkownicy sieci, czekają na nasz błąd123RF/PICSEL

7 porad przygotowanych przez firmę Kaspersky Lab:

Christian Funk, starszy badacz ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab, przygotował kilka porad, dzięki którym użytkownicy mogą uniknąć potencjalnych problemów związanych z wyciekiem prywatnych danych za pośrednictwem komputerów, urządzeń mobilnych czy usług w chmurze:

1.    Stosuj silne hasła, inne dla każdego konta online.

2.    Korzystaj z rozwiązań bezpieczeństwa w celu zabezpieczenia swoich urządzeń, ponieważ każde z nich stanowi bramę dostępu do twoich danych w chmurze.

3.    Włącz i stosuj usługi uwierzytelniania dwuskładnikowego, jeżeli tylko istnieje taka możliwość.   

4.    Zastanów się, które informacje powinny, a które nie powinny być przechowywane w chmurze. Nigdy nie należy powierzać chmurze swoich najbardziej poufnych danych – zarówno tych dotyczących życia prywatnego, jak i zawodowego.  

5.    Urządzenie mobilne może łatwo zostać zgubione lub skradzione, dlatego należy dopilnować, aby nie były przechowywane na nim żadne poufne dane. Jeśli już muszą tam być, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego szyfrowania.

6.    Jeśli zamierzasz przechowywać poufne informacje (w tym zdjęcia i filmy), dokładnie sprawdź, czy twoje urządzenie nie ma włączonej automatycznej synchronizacji takich danych z chmurą.

7.    Zanim udostępnisz swoje prywatne dane lub pozwolisz, aby ktoś zrobił ci zdjęcie, upewnij się, że urządzenie posiada wystarczające zabezpieczenia, aby można było przechowywać na nim prywatne dane, tak aby nie zostały nieumyślnie upublicznione.   

INTERIA.PL/informacje prasowe
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
Przejdź na