Jak poprawić zasięg Wi-Fi? 5 sposobów, które rozwiążą problem z internetem

Słaby zasięg Wi-Fi, szczególnie w dużych mieszkaniach to zmora wielu osób. Wolny internet lub po prostu jego brak potrafi być niezwykle uciążliwy. Jest jednak kilka łatwych sposobów na zwiększenie zasięgu i naprawienie tego problemu. Co musisz zrobić?

Gdzie stoi router Wi-Fi? To ma duże znaczenie

Umieszczenie routera w odpowiednim miejscu to najprostsze rozwiązanie. W przypadku dużych mieszkań warto umieścić router w jego centralnym punkcie. Powinno to znacząco wpłynąć na zasięg sieci, zapewniając szybki dostęp do internetu z każdego zakątka mieszkania. Oprócz tego trzeba pamiętać, że router postawiony nieco wyżej, jak choćby na stoliku lub szafce, będzie działał efektywniej niż ten ustawiony na podłodze.

Reklama

Słaby sygnał Wi-Fi? Problemem może być antena w routerze


Często problemem jest sam router Wi-Fi, który przesyła zbyt słaby sygnał. Rozwiązaniem, które nie będzie kosztowne, a powinno znacząco wpłynąć na zasięg sygnału jest wymiana anteny routera. Dotyczy to oczywiście tych urządzeń, które antenę już posiadają. Wzmocniony w ten sposób zasięg powinien zmniejszyć lub wręcz zlikwidować tzw. martwe strefy.

Wybierz odpowiedni kanał w routerze Wi-Fi

Ważną sprawą jest dobór częstotliwości, na której pracuje router Wi-Fi. Może to być 2,4 GHz z 13 kanałami lub 5 GHz z 19 kanałami. 

Dobranie odpowiedniej częstotliwości i kanału zapewni uniknięcie zakłóceń spowodowanych przez inne urządzenia na danych częstotliwościach, zwiększając tym samym wydajność naszego routera. Problem ten dotyczy w szczególności mieszkańców bloków, gdzie jednocześnie pracuje dużo urządzeń.

Repeater zlikwiduje problemy z sygnałem w dużym domu albo mieszkaniu

Jeśli budynek jest wyjątkowo duży lub po prostu nie chcemy kupić nowego routera, interesującą opcją jest zakup repeatera. Zapewni on wzmocnienie sygnału w najbardziej newralgicznych punktach. Urządzenia tego typu są proste w obsłudze, a instalacja i podstawowa konfiguracja nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Operatorzy internetowi mają w swojej ofercie repeatery za dodatkową opłatą. 

Można także połączyć dwa wymienione rozwiązania - kupić nowy router, a ze starego, o ile urządzenie na to pozwala, zrobić repeater (punkt dostępu).

Nowy router rozwiąże problem z zasięgiem

Czasami żadne z wymienionych działań nie rozwiązują problemów z zasięgiem. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak zakup nowego, wydajniejszego routera. To, na co warto zwrócić uwagę, jest ilość i jakość dołączonych anten. Ich moc będzie decydowała o zasięgu sygnału w mieszkaniu, ilość zaś wpłynie na przepustowość naszego łącza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | bezprzewodowy internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy