Jak przyspieszyć Internet WiFi w naszym domu?

Niska prędkość Internetu, przestoje w transferze danych czy rozłączanie sieci. Te problemy są zmorą każdego użytkownika komputera czy smartfona podłączonego do domowej sieci WiFi. Na szczęście istnieje kilka łatwych sposobów na naprawianie tego problemu. Jak przyspieszyć Internet?

Wolny Internet WiFi w domu. Co robić?

Gdy zaobserwujemy wolne wczytywanie stron internetowych czy ograniczoną prędkość pobierania plików, warto sprawdzić z jaką rzeczywistą prędkością pracuje nasz Internet. 

W tym celu należy się udać na dowolną stronę testującą szybkość naszego łącza. 

Jeśli przeprowadzony test wykazuje wyniki dużo niższe niż widniejące na umowie z operatorem internetowym, warto wtedy skontaktować się z infolinią i zgłosić wszelkie uwagi.

Wbrew pozorom częste przerwy w dostępnie do sieci oraz jej znaczące spowolnienie, mogą wynikać z awarii technicznej u samego dostawcy.

Reklama

Dobry kabel sieciowy to podstawa

Jeśli dostawca nie zgłosi problemów po swojej stronie, wtedy warto sprawdzić kilka potencjalnych przyczyn gorszej jakości połączenia. 

Jedną z nich może być kiepski stan okablowania łączącego router z gniazdem telefonicznym i samym komputerem. 

Jeśli korzystamy z wiekowych przewodów sieciowych, dobrym posunięciem będzie wymiana ich na nowe. Warto także sprawdzić ich stan pod kątem ewentualnych pęknięć lub nadszarpnięć przy samych gniazdach.

Konfiguracja komputera wpływa na prędkość Internetu

Mało kto wie, że na prędkość Internetu duży wpływ ma sama konfiguracja urządzenia, które wykorzystujemy do codziennej pracy. 

By komputer spełniał wszystkie wymogi stawiane przez połączenie internetowe, warto zadbać o aktualizację najważniejszych sterowników oraz wybór odpowiedniej przeglądarki internetowej. 

Należy także pamiętać, że połączenie poprzez standard Wi-Fi będzie inne niż w przypadku wykorzystania stosownego okablowania.

Kolejnym ważnym aspektem jest świadomość o zainstalowanych aplikacjach. Wiele z programów, które łączą się automatycznie z Internetem, może mieć wpływ na jego jakość. Warto zatem wcześniej sprawdzić, które z nich uruchamiają się wraz z systemem oraz jak wpływają na wydajność połączenia internetowego.

Gdzie ustawić router WiFi w domu, żeby uzyskać najlepszą prędkość?

Problemy z gorszym dostępem do Internetu, mogą mieć także mniej "fizyczne" przyczyny. Zmorą sporych mieszkań jest przede wszystkim słaby zasięg Wi-Fi. 

W przypadku takich lokali, warto umieścić router WiFi w jego centralnym punkcie. 

Powinno to znacznie wpłynąć na zasięg, zapewniając szybki dostęp do internetu z każdego zakątka mieszkania. 

Oprócz tego, warto pamiętać, że router postawiony nieco wyżej, jak choćby na stoliku lub szafce, będzie działał efektywniej niż ten ustawiony na podłodze.

Repeater wzmocni sygnał Internetu WiFi w domu

Jeśli to nie zadziała, warto zastanowić się nad zakupem tzw. repeatera. Urządzenie tego rodzaju zapewnia wzmocnienie sygnału Internetu WiFi w najbardziej newralgicznych punktach. 

Większość dostępnych na rynku repeaterów jest stosunkowo prostych w obsłudze, a ich podstawowa konfiguracja nie wymaga specjalistycznej wiedzy. 

Co więcej, rozwiązania możne łączyć ze sobą by dostarczyć jeszcze lepszą jakość sygnału do dalszych części domostwa.

Zresetuj modem i routerNa sam koniec pozostawiliśmy oczywiste rozwiązania. Jednym z nich jest "klasyczny" reset modemu oraz routera.

Dłuższe przytrzymanie odpowiedniego przycisku na obudowie, często skutkuje zbawiennym w skutkach odświeżeniem urządzenia.

W ostateczności nie można także lekceważyć możliwość infekcji złośliwym oprogramowaniem. Jeśli nasz Internet spowolnił bez większego powodu, może to oznaczać, że wirusy wpływają na pracę przeglądarki oraz wykorzystują zasoby sieci Wi-Fi. Właśnie dlatego należy często skanować system odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Internet | komputer | prędkość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy