Jak przyspieszyć przeglądarkę internetową?

Wolne działanie przeglądarki internetowej nawet najbardziej cierpliwego człowieka może doprowadzić do frustracji. Jak skutecznie i w szybki sposób przyspieszyć jej działanie?

.
.123RF/PICSEL

Komu z nas nie zdążyło się zakląć siarczyście, gdy po raz kolejny spotkała nas "zawieszka" przeglądarki? Co gorsze, najczęściej taka sytuacja przydarza się gdy potrzebujemy szybkiego sprawdzenia informacji bądź natychmiastowego skorzystania z zasobów internetu. Wszelkiej maści zacięcia lub spowolnienia to często wynik zwykłego zaniedbania oprogramowania lub też braku kontroli w instalowaniu kolejnych dodatków. Na szczęście istnieje kilka prostych trików pozwalających na zniwelowanie tego typu problemów.

Pamiętaj o aktualizacjach

Te wbrew pozorom i coraz mniej popularnym opiniom - naprawdę są istotne. Kolejne wersje oprogramowania oraz udostępniane przez producenta poprawki nie tylko często wpływają na bezpieczeństwo użytkownika poprzez "łatanie" wszelkich dziur, ale także mają na celu optymalizację przeglądarki pod kątem działania. By być pewnym, że nasza przeglądarka jest w najnowszej wersji należy sprawdzić jej numer, a następnie porównać go z ostatnio udostępnioną wersją na stronie producenta. Takie marki jak Google lub Mozilla często oferują również automatyczne aktualizacje, które zawsze należy włączać. Będziemy wtedy pewni, że nie przegapimy żadnej ważnej poprawki.

Dbaj o czystość przeglądarki

"Cache" czyli tzw. pamięć podręczna przeglądarki to zapisane informacje z przeglądanych stron internetowych. Tak jak w przypadku często odwiedzanych witryn mogą one przynieść pozytywne skutki (szybsze wczytywanie stron), tak już przy okazji dłuższego korzystania nierzadko powodują one duży problem w prędkości działania programu. Skutkiem przeładowanej pamięci podręcznej jest wolne reagowanie na polecenia, dłuższe uruchamianie się oraz częste zawieszanie przeglądarki. By pozbyć się tego problemu należy regularnie czyścić pliki "Cache" oraz Historię odwiedzin.

.123RF/PICSEL

Pusta strona startowa

Ta mało popularna metoda, wbrew pozorom w ogromnym stopniu wpływa na szybkość uruchamiania przeglądarki. Rozbudowane i pełne reklam strony startowe często skutkują o wiele wolniejszym rozruchem niż w przypadku braku jakiejkolwiek. Niemal każdy producent umożliwia intuicyjne wybranie dowolnej strony głównej w opcjach wyświetlania lub uruchamiania. Również tam powinna znajdować się możliwość wybrania "pustej strony".

Zwróć uwagę na ilość dodatków

Większość przeglądarek dostępnych na rynku oferuje użytkownikom ogromny wybór dodatków (tzw. Addons) wpływających na ich wygląd i funkcję. Wśród wielu interesujących i pomocnych rozszerzeń, można niestety też trafić na odmiany bardziej inwazyjne. Wszelkiej maści toolbary, dodatkowe wyszukiwarki oraz nakładki systemowe mają najczęściej zgubny wpływ na szybkość działania naszej przeglądarki. W tym celu należy stale kontrolować ich ilość oraz sprawdzać czy dany dodatek jest stale wspierany przez autora.

.123RF/PICSEL

Zamykaj niepotrzebne karty

Być może mało kto wie, że to właśnie zbyt duża ilość otwartych kart najbardziej wpływa na wydajność przeglądarki. Często zbyt wiele "nowych stron" może skutkować dużym pochłonięciem istotnych zasobów systemowych. Tak jak w przypadku komputerów wyposażonych w dużą ilości pamięci RAM, nie jest to dużym problemem, tak na słabszych maszynach, każda kolejna karta może być przysłowiowym "gwoździem do trumny". Właśnie dlatego należy wyrobić sobie odruch zamykania okien z których nie korzystamy.

Skanuj komputer programami antywirusowymi

To co wydaje się wręcz oczywiste, często bywa najbardziej zaniedbywane. Wbrew pozorom złośliwe oprogramowanie staje się coraz "sprytniejsze" nierzadko poza systemem atakuje także same przeglądarki internetowe. Robaki tego typu nie tylko potrafią ingerować w ustawienia takiego oprogramowania, ale także zbierać o nas wszelkie informacje i na bieżąco śledzić każdy nasz ruch. Poza kwestią samego bezpieczeństwa, wpływają one oczywiście na prędkość działania przeglądarki, wyraźnie ją spowalniając. By się przed tym ustrzec należy posiadać stale czuwający program antywirusowy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas