Reklama

Jak szukać napisów do filmów?

Problem brakujących tłumaczeń dialogów do filmu przerabiał już niejeden użytkownik komputera. Nawet po pobraniu tłumaczenia często okazuje się, że lista dialogowa nie jest dopasowana do filmu i wyświetlane napisy spóźniają się lub pojawiają wcześniej niż dialogi aktorów. Czy można sobie poradzić z tymi problemami?

Można je ograniczyć do minimum! Między innymi temu, jak szybko pobrać napisy do filmu zapisanego na twardym dysku czy skąd ściągać napisy do filmów, sporo miejsca poświęca listopadowy numeru pisma "PC Format" (11/2010).

Dziennikarze "PC Formatu" pokazują, jak skorzystać z aplikacji Napiprojekt, która automatycznie wyszukuje napisy dopasowane do wersji filmu zapisanej na dysku. Obsługa programu jest łatwa, a czas potrzebny na pobranie listy dialogowej to mniej niż minuta.

Gdzie lepiej oglądać filmy - w kinie czy w domu?

Warto także przeczytać tekst w ramce "Serwisy z napisami", w której prezentowane są najpopularniejsze polskie serwisy gromadzące listy dialogowe do filmów i seriali.

Reklama

Serwisy z napisami

Grupahatak.pl

Zdecydowanie najlepsza strona z listami dialogowymi do zagranicznych seriali. W grupie Hatak codziennie pracuje wielu tłumaczy, którzy na bieżąco przekładają teksty. Napisy pojawiają się już kilka godzin po premierze odcinka serialu za oceanem. Grupahatak.pl to też doskonała baza napisów do filmów fabularnych.

Napisy.com.pl

Baza ponad 62 tysięcy tłumaczeń - zarówno do filmów, jak i seriali telewizyjnych. Na łamach witryny działa sprawna wyszukiwarka tekstów oraz licznie odwiedzane forum dyskusyjne.

Na tym ostatnim internauci mogą podyskutować oraz, co najważniejsze, podpytać, czy już są (i gdzie) poszukiwane przez nich listy dialogowe.

Napisy24.pl

Witryna należąca do grupy Hatak.pl Witryna gromadzi napisy do filmów zarówno fabularnych, jak i zagranicznych seriali. Wyszukiwanie tłumaczeń ułatwia solidnie przygotowany katalog napisów oraz dosyć dokładna wyszukiwarka.

Korzystanie z zasobów serwisu wymaga rejestracji konta (przed tą czynnością treść nie jest widoczna).

Kinomania.org

Kolejny zbiór tłumaczeń do filmów i seriali. Niezwykle przydatną ciekawostką jest spis napisów, znajdujących się w trakcie tłumaczenia. Postęp prac widać na paskach postępu, dzięki czemu wiemy, kiedy mniej więcej spodziewać się danej listy dialogowej.

Opcję docenią osoby, które chociaż raz czekały na napisy.

Napiprojekt - wyszukiwanie i dopasowanie napisów

Najłatwiejszym i zarazem bardzo skutecznym sposobem na pozyskanie napisów jest aplikacja Napiprojekt. Program sam wyszukuje plik tekstowy w swojej bazie i pobiera go na dysk twardy.

Program dobiera ścieżki dialogowe według rozmiaru, długości, rozdzielczości oraz liczby klatek na sekundę, co prawie zawsze gwarantuje, że pobrane napisy są idealnie dopasowane do dialogów.

Jak dokładnie działa Napiprojekt i co oferuje? Sprawdź w listopadowym numerze "PC Format" 11/2010, w kioskach od 4 października.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: tłumaczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy