Reklama

Jak zabezpieczyć router przed atakami?

Router jest często atakowany przez hakerów, ponieważ stanowi furtkę do sieci domowej i wszystkich znajdujących się w niej urządzeń. Ataki najczęściej mają na celu kradzieży poufnych informacji lub przejęcia kontroli nad ruchem sieciowym. Znanych jest co najmniej dziesięć zagrożeń infekujących router w celu tworzenia gigantycznych botnetów.

Warto chronić router przed atakami. Zastosowanie się do poniższych wskazówek pozwoli lepiej go zabezpieczyć przed nieautoryzowanym dostępem. 

Login i hasło

- Koniecznie zmień domyślne hasło, najlepiej przed pierwszym podłączeniem routera do internetu.

- Stosuj długie hasła składające się z dużych i małych liter oraz cyfr i znaków specjalnych.

- Jeśli to możliwe, zmień login do panelu administracyjnego routera na własny.

Panel administracyjny

- Wyłącz dostęp do panelu administracyjnego za pośrednictwem internetu. Dostęp do panelu powinien być możliwy wyłącznie z komputerów znajdujących się w sieci domowej.

Reklama

- Zmień domyślny adres routera (najczęściej 192.168.1.1.) na inny.

- Jeśli masz taką opcję w konfiguracji routera, ustaw dostęp do panelu administracyjnego tylko z wybranych statycznych adresów IP przydzielonych do komputerów znajdujących się w sieci domowej.

- Niektóre routery pozwalają na zdalną konfigurację przez port identyfikowany po adresie MAC. Wyłącz tę opcję.

- Ustaw w opcjach automatyczne wylogowanie z panelu administracyjnego routera po upływie określonego czasu.

Zbędne usługi

- Korzystaj wyłącznie z usług, które są ci potrzebne, pozostałe wyłącz.

- Jeśli nie korzystasz z wiersza poleceń do konfiguracji routera, wyłącz Telnet i SSH.

- Wyłącz usługę UPnP, w której odkryto wiele luk bezpieczeństwa.

Oprogramowanie wbudowane

Zadbaj o najnowszą wersję oprogramowania wbudowanego (firmware) routera oraz urządzeń IoT znajdujących się w sieci domowej. Przestępcy wykorzystują zautomatyzowane narzędzia do wyszukiwania w internecie niezaktualizowanych routerów, następnie atakują je znanymi exploitami w celu stworzenia botnetów (np. wirusy Satori i Reaper) lub przejęcia kontroli (np.  VPNFilter, który zainfekował ponad 500 tys. urządzeń).

"Do powyższych zaleceń warto się zastosować zarówno przy pierwszym uruchomieniu routera, jak i po każdym przywróceniu do ustawień fabrycznych. Routery są często atakowane przez to, do jakich informacji prowadzą hakerów. Ich ochrona jest szczególnie ważna przy zabezpieczeniach przed cyberprzemocą" - komentuje Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.


INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy