Milion skradzionych kart kredytowych - przestępcy sprzedają dane klientów

Grupa All World Cards wystawiła na sprzedaż dane z kart debetowych i płatniczych. Po zakupie takich informacji osoba trzecia będzie mogła korzystać z aktywnej karty jej właściciela. Większość ofiar kradzieży pochodzi z Indii.

24 proc. danych ze skradzionych kart pochodziło ze złotych, biznesowych lub tytanowych
24 proc. danych ze skradzionych kart pochodziło ze złotych, biznesowych lub tytanowych123RF/PICSEL

Stopniowe przenoszenie coraz większej ilości transakcji do sieci przez płatności kartą lub urządzeniem mobilnym jest wygodne. Nie zmienia to faktu, że w ten sposób dużo łatwiej paść ofiarą kradzieży. W przypadku gotówki w grę wchodzili jedynie kieszonkowcy, złodzieje i włamywacze. Teraz można zostać okradzionym i nawet nie mieć o tym pojęcia.

Analitycy z D3Lab odkryli, że dane z prawie miliona kart płatniczych i debetowych są sprzedawane na ukrytym forum. Udało im się pozyskać 980,930 plików zawierających nazwiska, adresy, numery kart, daty wygaśnięcia i kody CVV.

Wygląd strony użytej przez All World Cards do sprzedaży skradzionych danych fot. D3Lab
Wygląd strony użytej przez All World Cards do sprzedaży skradzionych danych fot. D3Labmateriał zewnętrzny

Według Analityków z D3Lab większość danych została pozyskana przez przestępców metodą Point of Sale. Polega ona na kradzieży danych o transakcji poprzez hakowanie systemu lub terminalu. All World Cards pozyskiwali informacje ze stacji paliw, supermarketów i sklepów internetowych. Dzięki bazie danych BIN udało się ustalić, że prawie 98 proc. wystawionych kart ma nadal aktywny numer identyfikacyjny banku, a połowa z nich nadal jest w użytku. Większość została skradziona w latach 2018-2019.

Wszelkie dane zostały przekazane do banków, by te mogły zawiesić karty oraz poinformować ich właścicieli o zaistniałej sytuacji. D3Lab skatalogowało zdobyte dane i na tej podstawie udało się im sporządzić dane statystyczne. Te pokazują, że najwięcej bo aż 20 proc. skradzionych danych pochodzi z Indii, później ze Stanów zjednoczonych i Meksyku z wynikiem 9 proc. Prawie wszystkie karty były firmy Visa lub Mastercard.

"Wynalazki, które zmieniły świat": Karta kredytowaIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas