Najgroźniejsze wirusy maja

Firma Kaspersky zaprezentowała listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników internetu w maju 2010 r. Z zestawienia wynika, że najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców narzędziami były exploity.

Trojany wykorzystujące luki w programach to ostatnio największa zmora internetu Fot. Steve Woods
Trojany wykorzystujące luki w programach to ostatnio największa zmora internetu Fot. Steve Woodsstock.xchng

Exploity to programy stworzone do atakowania komputerów przy wykorzystaniu luk znajdujących się w legalnym oprogramowaniu. Pod postacią trojanów zdominowały one majową listę 20 szkodliwych programów najczęściej wykrywanych na komputerach użytkowników, a także listę szkodliwego oprogramowania rozsyłanego za pośrednictwem internetu.

W ostatnich miesiącach dane statystyczne wykazały znaczny wzrost użycia exploitów przez cyberprzestępców. Ich cel pozostaje taki sam - kradzież poufnych danych użytkowników. Zmieniły się jednak techniki rozprzestrzeniania zagrożeń oraz sposoby, jakich używają do ukrywania się w systemie.

Jednym ze szkodników znajdujących się na liście 20 najpopularniejszych szkodliwych programów maja jest trojan, który kradnie konta i hasła użytkowników grających w popularne gry sieciowe. Wszystkie osoby grające w CabalOnline, Metin2, Mu Online oraz inne gry stworzone przez Nexon.net stały się ofiarą szkodliwego programu Trojan-GameThief.Win32.Magania.dbtv.

Jedenaście z dwudziestu szkodliwych programów z majowego rankingu to różnego rodzaju exploity oraz towarzyszące im trojany. Programy te uplasowały się na pięciu kolejnych miejscach, zaczynając od drugiego, a także znajdują się na innych pozycjach listy. Trzy z nowych szkodników występujących na liście to exploity dla Javy, dlatego też zaleca się jej użytkownikom regularne aktualizowanie oprogramowania.

materiały prasowe

Pierwsze miejsce na liście 20 szkodliwych programów internetowych zajmuje Trojan-Clicker.JS.Iframe.bb. Szkodniki tego typu służą do zwiększenia licznika odwiedzin stron internetowych przy użyciu komputera ofiary, który łączy się z danymi stronami bez wiedzy i świadomości użytkownika. W samym tylko maju trojan ten zainfekował prawie 400 000 stron internetowych.

Pełna wersja raportu dostępna jest w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=606.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas