Naukowcy opracowali oprogramowanie poprawiające zasięg WiFi o 60 metrów!
Na to wszyscy czekaliśmy od dawna. Nowy protokół może przynieść konkretne wsparcie dla branży Internetu Rzeczy, ale i znacznie poprawić jakość połączenia bezprzewodowego w naszych domach.
Słaby sygnał WiFi potrafi być źródłem ogromnej frustracji i choć na rynku znaleźć można liczne rozwiązania naprawiające ten problem, to wymagają zakupu dodatkowego urządzenia. Zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby sygnał miał po prostu lepszy zasięg, prawda? Z takiego założenia wyszli naukowcy Phil Lundrigan z Brigham Young University, Neal Patwari z Washington University oraz Sneha Kasera z University of Utah, którzy opracowali nowy protokół o nazwie On-Off Noise Power Communication (ONPC).
Innowacja ta razem sparowana z aplikacją o nazwie „Stayin' Alive” pozwala rozszerzyć zasięg źródła sieci WiFi o ok. 60 metrów (w testach udało się osiągnąć nawet 67 metrów) i nie wymaga żadnego nowego hardware’u - wystarczy zainstalować stosowną aplikację. Jak twierdzi jeden z badaczy, Phil Lundrigan: - Co naprawdę świetne w tej technologii, wszystko dzieje się za sprawą oprogramowania. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by poprawić w ten sposób wszystkie urządzenia WiFi, a co więcej rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie również w przypadku łączności komórkowej i Bluetooth.
Phil i jego współpracownicy byli w stanie to osiągnąć to przez utrzymanie sygnału na poziomie 1 bita na sekundę przez protokół ONPC, podczas gdy normalnie Wi-Fi wymaga prędkości przynajmniej jednego megabita na sekundę. Seria jedynek i zer została zaprogramowana w sensorze Wi-Fi, by ustalić wzór on/off dla sygnału, który router Wi-Fi jest w stanie rozróżnić spośród otaczającego szumu. - Jeśli punkt dostępu (router) słyszy ten kod, to mówi „OK, wiem, że sensor wciąż żyje i stara się do mnie dotrzeć, ale jest poza zasięgiem” - dodaje Neal Patwari.
Badacze wierzą, że wiele urządzeń zależnych od WiFi, jak drzwi garażowe, stacji pomiaru powietrza czy systemy spryskiwaczy w inteligentnych domach, mogą znacznie skorzystać na tym rozwiązaniu, ponieważ w tym przypadku 1 bit informacji jest wystarczający, by taki sprzęt mógł przełączać się między on i off. Przy okazji tłumaczą również, że protokół ONPC nie jest zastępstwem dla WiFi, a jedynie wspomaga działanie takich sieci, włączając się w momencie, kiedy wykryje utratę połączenia z urządzeniem i pomagając zwiększyć zasięg sieci.
Źródło: GeekWeek.pl/techspot