Nowy rodzaj przeglądarki

Następca Flocka, a może nieudana podróbka Chrome'a? Na rynku przeglądarek pojawił się nowy gracz. Jest to aplikacja do społecznościowych zadań specjalnych.

RockMelt jest przeglądarką, która do swojego działania wymaga konta na Facebooku. Jej działanie oparte jest na działaniu w chmurze, czyli można mieć dostęp do swoich ustawień na każdym urządzeniu, na którym tylko zainstalowany jest RockMelt. Konto na Facebooku jest rodzajem uwierzytelnienia. Wystarczy się zalogować i już mamy przeglądarkę ze swoimi osobistymi ustawieniami. RockMelt to głównie środowisko użytkownika.

Twórcami nowego produktu są Tim Howes i Eric Vishria, którzy spotkali się z przychylnością, również tą finansową, Marka Andreessena - ojca Netscape Navigatora. Według twórców RockMelta, dzisiejsze przeglądarki nie idą z duchem czasu i są raczej pasywne wobec społeczności. Nowa przeglądarka stawia na interakcję pomiędzy nią a usługami społecznościowymi.

Reklama

Fani Chrome'a będą wniebowzięci podczas testów bądź dłuższego korzystania z nowej przeglądarki. RockMelt jest oparta na Chromium, projekcie open source, z którego czerpie również Google.

Fakt oparcia RockMelta na Chromium sprzyja dostępności do rozszerzeń przeznaczonych dla Google Chrome, jest też gwarancją wspierania takich technologii, jak HTML5 i CSS3.

Rzeczą charakterystyczną dla RockMelta są kolumny po lewej i prawej stronie. Po lewej stronie umieszczono ikony ulubionych osób z Facebooka. Klikając dowolną z nich, możemy szybko napisać do tej osoby e-mail, porozmawiać z nią na czacie lub wkleić post na jej tablicę. Nad całą kolumną góruje oczywiście awatar posiadacza konta.

Po prawej stronie też umieszczono ikony - są to m.in. inne serwisy społecznościowe np. Twitter. Tą drogą użytkownik może dostać się na swój lub czyjś blog. RockMelt ułatwia także publikowanie informacji. Wynikami, które pojawią się w głównym oknie przeglądarki, można się dzielić z innymi za pomocą przycisku Share umieszczonego miedzy paskiem adresu a paskiem wyszukiwarki.

Mimo że projekt jest oparty na licencji opensource'owej, jak na razie jest dostępny tylko dla komercyjnych systemów operacyjnych - Mac OS X i Windows. Ci, którzy chcą przetestować nowość w sieci, muszą udać się na stronę rockmelt.com, cały czas pamiętając, że obecna wersja to beta, która może mieć jeszcze błędy.

Tak prezentuje się nowa przeglądarka w akcji:

http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | Google | Google Chrome
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy