Nowy system szyfrowania

Spółka Voltage Security z Palo Alto opracowała nowy system szyfrowania poczty elektronicznej. W odróżnieniu od tradycyjnych technik szyfrowania elektronicznego, klucz publiczny - umożliwiający zaszyfrowanie wiadomości - jest automatycznie uzyskiwany z adresu osoby do której korespondencja jest wysyłana.

W tradycyjnych rozwiązaniach, takich jak PGP, aby wysłać szyfrowanego maila, niezbędna była znajomość klucza publicznego adresata. W produkcie Voltage Security jest inaczej, co jest o tyle wygodne, że osoby wymieniające korespondencję nie muszą specjalnie planować że będą szyfrować maile. Co więcej, tylko nadawca maila musi posiadać aplikację Voltage. U odbiorcy wiadomość zostanie automatycznie zdekodowana dzięki "wtyczce" do klienta poczty np. Outlooka czy Eudory. Nie tylko upraszcza to obsługę, ale też zmniejsza koszty.

Pomysł wykorzystywania tożsamości jako podstawy dla klucza publicznego nie jest nowy. W roku 1984 takie rozwiązanie proponował Adi Shamir, współtwórca systemu kryptograficznego RSA. W roku 2000 dwóch naukowców - prof. Dan Boneh i prof. Matt Franklin - opublikowało artykuł opisujący matematyczną realizację tej koncepcji. Publikacja stała się podstawą do utworzenia spółki Voltage Security, która przygotowała komercyjną aplikację opartą na tym modelu.

Wraz z postępującą digitalizacją i upowszechnieniem komunikacji przez Internet, zagadnienie bezpieczeństwa informacji zyskuje na znaczeniu. Jak dotąd w Polsce stosowanie systemów szyfrujących nie jest jednak zbyt popularne. Można się domyślać, że jeśli Trybunał Konstytucyjny nie uzna nowych przepisów prawa telekomunikacyjnego i "inwigilacyjnych" rozporządzeń ministra infrastruktury za niezgodne z konstytucją, sytuacja ta szybko ulegnie zmianie.

(4D)

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas