Kolejne osoby w Polsce szpiegowane Pegasusem

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii oraz Tomasz Szwejgiert, kontrowersyjny współautor książki o Mariuszu Kamińskim, mieli być inwigilowani przez system Pegasus, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group. To już kolejne osoby ze świata polskiej polityki inwigilowane tym narzędziem.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

- Potwierdzamy 2 nowe przypadki hakowania Pegasusem w Polsce. Michał Kołodziejczak zapoczątkował ruch, który groził odebraniem głosów partii rządzącej. Tomasz Szwejgiert pisał książkę o szefie polskich służb specjalnych - napisał na Twitterze John Scott-Railton z Citizen Lab.

Te doniesienia skomentował sam lider AgroUnii. - Z mojego telefonu przez kilka dni wyciekały dane z powodu zhakowania telefonu przez Pegasus. Tak w Polsce rząd PiS walczy z opozycją i innym zdaniem - napisał Michał Kołodziejczak.

Przy okazji szpiegowania Pegasusem warto dodać, że Tomasz Szwejgiert został zatrzymany przez CBA wraz z dwiema innymi osobami w sprawie wystawienia fikcyjnych faktur VAT na ponad 5 mln zł.

Czym jest system Pegasus?

Pegasus to program szpiegujący izraelskiej firmy NSO Group. Zgodnie z założeniem ma być wykorzystywany wyłącznie podczas spraw kryminalnych i zagrożenia terroryzmem. Już w połowie roku śledztwo kilkunastu redakcji wykazało, że rządy niektórych krajów wykorzystywały system do śledzenia działaczy opozycji i dziennikarzy.

W ostatnim czasie kanadyjski Citizen Lab działający przy Uniwersytecie w Toronto ujawnił, że Pegasusem w Polsce szpiegowani byli mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Z Pegasusa mają korzystać również polskie służby specjalne, choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone.  We wrześniu 2018 roku grupa Citizen Lab opublikowała raport krajów, w których korzystano z Pegasusa. Na liście znalazła się Polska. W 2020 roku TVN24 miał potwierdzić, że CBA zakupiło licencje na korzystanie z Pegasusa.Polska nie pojawiła się wówczas w publikacji 17 redakcji w kontekście wykorzystania Pegasusa. Dziennikarskie śledztwo przeanalizowało listę 50 tysięcy numerów, które klienci NSO Group inwigilowali poprzez Pegasusa. Były na niej numery 180 dziennikarzy, 600 polityków i 85 działaczy praw człowieka. Jednak w ostatnich dniach działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, że przy pomocy Pegasusa inwigilowani byli mecenas Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek oraz senator Krzysztof Brejza. Nie ujawniono, kto ich szpiegował...

Mapa krajów korzystających z Pegasusa udostępniona przez The Citizen Lab w 2018 rokumateriały prasowe

Jak Pegasus infekuje smartfona?

- Pegasus korzysta z nieznanych producentom smartfonów i aplikacji błędów (dziur) i jest w stanie przejąć kontrolę nad zarówno najnowszymi iPhonami, jak i smartfonami z Androidem. Nie zawsze ofiara musi kliknąć w link. Czasem wystarczy, że po prostu odbierze wiadomość w konkretnej aplikacji, na przykład WhatsApp czy iMessage, ale do ataku wykorzystywane są nawet podatności w ...Apple Music - informuje Niebezpiecznik.pl

Pegasus powstał z myślą o szpiegowaniu nie tylko komunikatorów, ale też dysków twardych w komputerach i chmurach takich koncernów jak: Google, Apple, Microsoft, Amazon i Facebook. Został wdrożony prawdopodobnie już w 2013 roku, ale odkryto go dopiero w 2016 roku. Jego atrybutem jest fakt, że nie można sprawdzić przy pomocy powszechnie dostępnych programów, czy nasz komputer, smartfon czy tablet zostały nim zainfekowane.

Na to pytanie mogą odpowiedzieć tylko specjaliści, którzy wykonają analizy zainfekowanego sprzętu.

Tak działa Pegasus. Grafika została stworzona przez The Citizen Lab.materiały prasowe

Czy Pegasus może śledzić mój telefon?

Aby zainfekować telefon Pegasusem potrzeba jest odpowiednia licencja, którą najpierw trzeba zakupić.

Dodatkowo biorąc pod uwagę, że program nie został stworzony do inwigilowania zwykłych obywateli, nie należy raczej zakładać, że ktoś będzie nas śledził przy pomocy Pegasusa.

Jak sprawdzić, czy Pegasus szpieguje smartfona?

Nie ma możliwości sprawdzenia przy pomocy powszechnie dostępnych programów, czy nasz telefon ma zainstalowanego Pegasusa - musimy go oddać w ręce specjalistów, którzy przeprowadzą konkretną analizę.

Co możemy zatem zrobić?

Serwis Niebezpiecznik radzi, aby regularnie restartować telefon. Jak się okazuje, programowanie szpiegujące często nie potrafi wznowić działania po restarcie. Standardowa rada dotyczy również regularnego aktualizowania oprogramowania telefonu i tabletu.

Rząd Szwajcarii poparł zakup 36 amerykańskich myśliwców F-35AAFPTV AFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas