Piłka nożna i hazard - nowe hobby cyberprzestępców

Mistrzostwa piłkarskie w Brazylii, zakłady piłkarskie oraz szeroko rozumiany hazard - internetowy oszuści znajdują coraz to nowsze sposoby, aby zwabić, a potem okraść, nieświadomych użytkowników sieci. Na co uważać i jak się przed tym zabezpieczyć?

Mistrzostwa świata 2014 - to jeden ze sposobów dla cyberprzestępców, aby okradać internautów. My i eksperci z Kaspersky Lab radzimy, jak się zabezpieczyć
Mistrzostwa świata 2014 - to jeden ze sposobów dla cyberprzestępców, aby okradać internautów. My i eksperci z Kaspersky Lab radzimy, jak się zabezpieczyćAFP

Spam reklamujący fałszywe kasyna internetowe jest wysyłany we wszystkich najpopularniejszych językach w sieci, dominuje jednak język angielski. Fałszywe strony reklamowane w spamie są przechowywane głównie w państwach, w których hazard jest legalny, ale dostęp do nich mogą uzyskać użytkownicy na całym świecie. Taka sytuacja odpowiada oszustom, ponieważ utrudnia ofiarom zidentyfikowanie właścicieli strony, która zniknęła już z internetu, a została zarejestrowana w innej części świata.

Jak rozpoznać nielegalną stronę?-         Oszuści wykorzystują tanie strefy domen, takie jak net, biz, info,-         Oszuści wykorzystują spam w celu reklamowania swoich stron.-         Fałszywe kasyna powstają zazwyczaj tuż przed pojawieniem się wysyłek spamowych i mają krótką żywotność.

Lewe wyścigi konneInnym rodzajem oszustw, które są szczególnie popularne wśród spamerów "hazardowych", są wiadomości e-mail dotyczące zakładów na wyścigach konnych. Tego rodzaju spam jest szczególnie rozpowszechniony w Japonii, ale jego popularność wzrasta również w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Aby otrzymać dokładną prognozę, potencjalny klient musi zwykle wpłacić najpierw zaliczkę. Strona obiecuje pokrycie wszelkich strat w przypadku, gdy prognoza okaże się błędna, tak się jednak nie dzieje.  Przestępcy stosują podobne podejście w oszustwach dotyczących rzekomego ustawiania meczy, w których użytkownicy są nakłaniani do zapłacenia za informacje dotyczące "gwarantowanych" zwycięzców.

- Jeżeli uprawiasz hazard online, postaraj się przestrzegać tych prostych zasad. Po pierwsze, nigdy nie rejestruj się na stronach internetowych, które są reklamowane za pomocą spamu. Po drugie, typuj tylko na stronach mających dobrą reputację - poszukaj w internecie recenzji użytkowników. Po trzecie, zignoruj wiadomości e-mail, za pomocą których jesteś informowany, że zostałeś losowo wybrany jako zwycięzca loterii - powiedziała Tatiana Kulikowa, starszy analityk spamu, Kaspersky Lab.

Iluzja łatwych pieniędzy - oszuści wabią internautów fałszywymi kasynami online123RF/PICSEL

Piłkarski poker w internecie

Podczas gdy w Brazylii trwają ostatnie przygotowania do mistrzostw świata FIFA w piłce nożnej, które rozpoczną się 12 czerwca, cyberprzestępcy intensyfikują kampanie wymierzone przeciwko kibicom futbolu.

Oszuści internetowi aktywnie tworzą wyrafinowane strony internetowe imitujące autentyczne domeny mistrzostw świata, sponsorów i partnerów tej imprezy - w tym znane marki - próbując nakłonić użytkowników, aby podali swoje prywatne dane, takie jak nazwy użytkowników, hasła czy numery kart kredytowych.  "W samej tylko Brazylii każdego dnia wykrywamy 50-60 nowych domen phishingowych, a utrzymywane na nich strony są bardzo wyrafinowane i umiejętnie zaprojektowane. W rzeczywistości, zwykłemu użytkownikowi może być trudno odróżnić fałszywą stronę od autentycznej - powiedział Fabio Assolini, starszy badacz bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

Ustawiony mecz

Niektóre strony phishingowe (tworzenie fałszywych stron) wydają się być bezpieczne. Na przykład, ich adresy mogą zaczynać się od prefiksu "https" (gdzie s oznacza ‘bezpieczny’), jeśli cyberprzestępcy zdołają kupić ważne certyfikaty SSL od odpowiednich organów certyfikacyjnych. Domeny phishingowe posiadają niekiedy również swoje wersje mobilne, które wyglądają na autentyczne i są wycelowane w użytkowników smartfonów i tabletów.

Przestępcy wykorzystują legalne certyfikaty SSL również w celu infekowania komputerów użytkowników szkodliwym oprogramowaniem. W jednym z oszustw użytkownicy z Brazylii otrzymywali wiadomość, w której zostali poinformowani o wygraniu biletu na mistrzostwa. Jednak odsyłacz, który mieli kliknąć w celu wydrukowania biletu, prowadził do podpisanego cyfrowo trojana bankowego.  W kolejnym ataku wykorzystano rzekome włamanie się do bazy danych klientów. Oszuści wysyłali spersonalizowane e-maile informujące odbiorców, że wygrali bilet na mistrzostwa. Wiadomości te - zawierające imię i nazwisko odbiorcy, jego datę urodzenia oraz pełny adres pobrany z nieznanej bazy danych - miały załączony dokument PDF, który stanowił rzekomo wygrany bilet, w rzeczywistości jednak także krył trojana kradnącego dane dotyczące bankowości online. 

Oto taktyka, dzięki której cyberprzestępcy nie strzelą nam gola: 1.    Należy dokładnie sprawdzić stronę, zanim podamy na niej jakiekolwiek dane uwierzytelniające lub informacje poufne. Strony phishingowe są celowo tworzone w taki sposób, aby wyglądały na autentyczne.

2.    Chociaż strony z prefiksem "https" są bezpieczniejsze niż te z "http", nie oznacza to, że można mieć do nich całkowite zaufanie - cyberprzestępcy mogą zdobyć legalne certyfikaty SSL.

3.    Należy zachować ostrożność w przypadku wszelkich wiadomości pochodzących od nieznanego nadawcy. W szczególności należy powstrzymać się od klikania odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail, jeśli nie ma całkowitej pewności, że pochodzą z bezpiecznych źródeł. Nie wolno również pobierać ani otwierać załączników niewiadomego pochodzenia.

4.    Należy dopilnować, aby na urządzeniu zainstalowana była uaktualniona ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem, która umieszcza na czarnej liście strony phishingowe.

Jak cyberprzestępcy wykorzystują Mundialmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas