Policja ujawnia kolejne akty piractwa w Polsce
Lubelscy i lubartowscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą podczas dwudniowych działań przeprowadzonych na początku czerwca ujawnili pirackie kopie oprogramowania zainstalowane w komputerach użytkowanych przez podmioty gospodarcze.
Łącznie zabezpieczono 14 dysków oraz 4 komputery. Według wstępnej analizy biegłych wartość nielegalnego oprogramowania oszacowano na około 150 tysięcy złotych.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz lubartowscy funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej, w Lubartowie w jednej z firm działającej, jako sklep internetowy, zabezpieczyli 4 dyski oraz komputer przenośny, na których zainstalowane były pirackie kopie oprogramowania.
Dodatkowo w Lublinie w jednej z firm handlowych ujawnili 3 jednostki komputerowe z nielegalnymi kopiami programów komputerowych biurowych, graficznych i innych. W toku czynności podjętych bezpośrednio w związku z tą sprawą w mieszkaniach prywatnych funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli dodatkowo 10 dysków twardych.
- Te przeszukania i ich efekty to, z jednej strony, kolejny przykład skutecznych działań Policji, z drugiej, potwierdzenie, że korzystanie przez firmy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z nielegalnego oprogramowania, to bardzo częsta praktyka w Polsce. Taką tezę potwierdzają także otrzymywane przez nas zgłoszenia przypadków piractwa. Ostatnio, dzięki - jak sądzimy - prowadzonej przez nas kampanii telewizyjnej jest ich znacznie więcej. Co ważniejsze, zawierają precyzyjne informacje na temat pirackich programów w firmach, co jest niezbędne dla skutecznego zainicjowania postępowania karnego - komentuje Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce.