Polska dała światu 2 mld. spamu

W mijającym roku codziennie z polskich komputerów wysyłano ponad dwa miliardy wiadomości spam - wynika z danych firmy Symantec, producenta oprogramowania zabezpieczającego. Prawie 80 procent z tych wiadomości pochodzi z tzw. komputerów-zombie.

Komputery-zombie to komputery zwykłych użytkowników, podłączone do internetu, które cyberprzestępcy infekują złośliwym oprogramowaniem i przejmują nad nimi zdalną kontrolę. Użytkownicy są zupełnie nieświadomi, że w czasie korzystania z internetu ich komputery stają się częścią tzw. botnetów, czyli grup maszyn służących do rozsyłania niechcianych wiadomości lub szkodliwych aplikacji. - Większość spamu rozsyłają właśnie botnety, a nie pojedyncze komputery - mówi Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska. - W 2010 r. niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock. Droga do infekcji jest bardzo prosta - wystarczy kliknąć na mailowy odnośnik, choćby do reklamy rozmaitych preparatów zdrowotnych - dodaje Maciej Iwanicki.

Liczba niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie z polskich adresów IP sięga 2 proc. spamu dystrybuowanego na całym świecie. Dodatkowo 45 proc. spamu krążącego w internecie zawiera narzędzia lub odnośniki do narzędzi, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych (narzędzia typu "phishing"). W przypadku Polski wskaźnik ten jest niższy - jedna na dziesięć wiadomości to mail phishingowy.

Grudniowa edycja raportu Symantec "State of spam and phishing" pokazuje jednak, że liczba wiadomości zawierających treści służące phishingowi wzrasta - w listopadzie tego roku było ich na świecie o 37 proc. więcej niż w październiku 2010 r. Aż o 90 proc. wzrosła również liczba stron internetowych wyłudzających dane.

Reklama

W 2010 r. do najpopularniejszych tematów wiadomości spam należały aktualne wydarzenia:

- katastrofalne trzęsienia ziemi,

- Mistrzostwa Świata w piłce nożnej,

- wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej.

Specjaliści Symantec prognozują, że w przyszłym roku główne tematy programów informacyjnych nadal będą wykorzystywane przez spamerów jako atrakcyjna treść wysyłanych przez nich wiadomości.

Co zrobić, aby nasz komputer nie stał się zombie?

- Należy pamiętać o stosowaniu skutecznego oprogramowania zabezpieczającego, filtrującego również wiadomości pocztowe,

- Nie należy klikać w odnośniki zamieszczane w niechcianych wiadomościach, ani pod żadnym pozorem pobierać zawartych w nich załączników,

- Należy regularnie aktualizować system operacyjny komputera, aby ograniczyć do minimum liczbę potencjalnych luk, które pozwoliłyby cyberprzestępcom na przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Symantec | spam | botnet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy